Menu

İnsanların Doğaya Etkisi

İnsanların Doğaya Etkileri Nelerdir, İnsanların Doğaya Etkisi Nedir

İnsanlar doğanın en büyük düşmanı olmuştur. Farkında olmadan zamanla daha çok zarar vererek felaketlerin sebebidir. Çevre kirliliğinin en büyük zararını insanlar neden oldu. Doğanın dengesinin değişimi ozon tabakasının delinmesi ve küresel ısınmanın başlangıcına sebep olmuştur. Doğada binlerce değişik türde canlı yaşamlarına devam etmektedir. Yaşam alanlarının kaybı ve mevsim değişiklikleri hiç olmadığı kadar değişik yaşanması ölümlerine sebep oluyor.

Dünyanın nüfusu hızlı şekilde arttığından dolayı canlılarda bunların içine dahil olmuşlardır. Teknoloji insanların hayatına olumsuz şekilde girerek yaşamları kötü etkilemektedir. Doğal kaynakların tükenmesi başta olup geleceğimiz artık tehlike altındadır.

Nüfus artışı, plansız kentleşme, plansız endüstrileşmenin artması temel nedenlerdendir. Belli bir bölgede toparlanan nüfus bölgenin kaynaklarını tükettiği gibi iklimini ve bitki örtüsünü dahi etkiliyor. Yıllar boyunca teknoloji ve sanayinin gelişmesi için çabalayarak kendi hayatlarına kolaylık getirdiler. Farkında olmadan çevrelerine ve doğalarına zarar vermişlerdir.

İnsanların Doğaya Etkileri
Göçler ve düzensiz yerleşmeler
Çarpık kentsel yerleşimler
Aşırı otlanma yüzünden erozyona sebep olunma
Motorlu araçlardan çıkan egzoz gazlarının atmosfere zarar vermesi
Maden ve kireç ocaklarından karışan suyun akarsular ve derelerin akımı sayesinde.
Katı atıkların birikmesi ve kirlik oluşturması.
Kaçak avlanmalar.
Arazilerin yanlış kullanımı.
Orman yangınlarının çıkartılması yerlerine beton yığınlarının koyulması.

insanların doğaya etkisi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.