İnternet Bağımlılığı Nedir

Günümüzde hemen hemen birçoğumuzun kullandığı İnternet bir zamanlar ödev ve araştırmaların yapıldığı, masum bir bilgisayar ağıydı. Şimdilerde ise Sosyal Medya, Alışveriş, Oyun, Haber, Borsa, Film vs. birçok içerik ile bizi kendine bağımlı hale getirmeyi başardı. Bu İnternet Bağımlılığı insanların içinden gelen bastıramadığı oyun oynama isteği, kumar oynama, sosyal medya hesaplarında dolaşma isteği İnternet İçtepileri olarak adlandırılır. Bu tür bağımlı insanlara ise IBR adı verilir.1995 yılında yerici bir şaka olarak Ivan Goldberg tarafından ortaya atılmıştır.

Psikolojik Yönü

Bu rahatsızlık her yaşta ve cinsiyette görülmektedir. Erkelerde kızlara oranla 2-3 kat daha fazla görülür. Erkekler daha çok spor ve şiddet içerikli oyunlarla zaman geçirirken kızlar ise sosyal medya ve sohbet programlarını tercih ediyor. Bu bağımlılığın toplumda görülme olasılığı %1,8’dir.Aslında bu rakamlar sık görülen rahatsızlıklardan saymayı gerektirir. Bunların yanında Sosyal fobi veya depresyonda internet bağımlılığı olan kişilerde görülen bozukluklar arasında yeralır. Bu rahatsızlıklar aslında İnternet bağımlılığının nedeni veya sonucu olabiliyor. Kişilerin erken yaşta internet başında uzun zaman geçirmesi kişide dikkat eksikliği görülmesine neden olabilir. Dikkat eksikliği ileride yaşayacağı zorlukların ilk başlangıcı olacaktır.

Sosyal Yaşam

İnternette geçirilen her zaman için sosyal yaşamdan uzaklaşıyoruz. Dışarıda olup biten her şeyden habersiz kitlenip kaldığımız ekran başında onlarca saat geçirdiğimiz zaman yaşadığımız hayatı daha çok sanallaştırıp anlamsız hale getiriyoruz. Özellikle sosyal medya hesaplarımızın günün her saati takip edildiğini düşündüğümüzdenimdir bilinmez sürekli bakma isteği duyuluyor.

Kişiler Arası İletişim

İnternet Bağımlılığı sonuç olarak bizleri en yakınımızdaki insanlardan bile uzaklaştırmayı başarabiliyor. Birbiri ile konuşmayan aile bireyleri, arkadaşlar, misafirlikte herkesin cep telefonu ile ilgilenmesi aslında bu sorunun ne kadar ciddi olduğunun göstergesidir. Bu tür iletişimsizlik sorunları ileride kişiler arası problemlere, hatta kişilerde psikolojik rahatsızlıklar yol açan sorunlar olabilir. İnternet hayatımızda olduğu sürece kullanımı ihtiyacımız ile doğru orantılı ve yeteri kadar kullanmak gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here