İnterneti Kim Buldu

Amerika’nın California Eyaletindeki Stanford Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliğinde okuyan bir öğrenci olan Vinton Cerf, doğuştan işitme engelli olan Sigrid ile tanışmasının ardından, ona büyük bir aşk ve tutkuyla bağlandı. Fakat onun dış dünya iletişimin sağlamak için araştırmalar yapan Cerf, Bilgisayarlar arası veri transferi olayının ilk temellerini oluşturmaya çalıştı.

İlk Keşifi

1969 yılına geldiğimizde Amerikan Ordusu Arpanet isimli geniş bir yerel ağ kurmuştu. Kurulan bu sistem tamamen güvenlik amaçlı olduğundan kendi içerisinde kullanılmaktaydı. Herhangi bir saldırıda kendi içerisinde güvenilir bir haberleşme ağı sağlamak amacıyla kullanılıyordu. Cerf bu sistemden ilham alarak önce eşinin, daha sonra tüm insanların iletişim sorununa çözüm bulabilecek sistemi yaymaya başladı.1970 yılında tamamen kullanıma başladı.1973-1978 yılları arasında TCP/IP protokolü gelişiminde rol alan Cerf artık bu işin fikrini oluşturan kişi olarak tarihe adını yazdırmayı başardı. Günümüzde her alanda kullandığımız bu sistemin bize sunduğu faydalar ve kolaylıkları saymakla bitiremeyiz. Cerf, O çok sevdiği işitme engelli eşi ve tüm insanlık için asrın buluşu denilebilecek İnterneti herkesin hizmetine sundu.

Gelişim Süreci

Gelişmeye açık olan bu sisteme daha sonraları diğer bilim adamları da kayıtsız kalmadı. Cerf’in başlattığı sistemi geliştirme işi de diğer bilim adamlarına kaldı. Onlarda çeşitli araştırmalar ve çalışmalar sonucu mail, web, html vs. gibi birçok yenilik ve teknoloji diğer bilim adamları tarafından bulunup insanlığa armağan edildi.

Sonuçları

Dr. Cerf daha sonralarda da çalışmalarına devam etti ve şuan milyonlarca kişinin kullandığı internet ağının mucidi olarak sayısız ödüle layık görüldü. Son olarak 1992 yılından itibaren bugüne kadar yaptığı çalışmalar nedeniyle “İnternet Dünyasının Başkanı” ödülünü aldı. Bugün her an yanımızdan ayırmadığımız elektronik cihazlarındaki interneti ve sağladığı tüm faydaları, çok sevdiği karısı ve insanlık için çalışan, Matematik Mühendisi Amerikalı Cerf’e borçluyuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here