İp Atlamanın Faydaları Nelerdir

Günlük hayatta kendimize hobi yada eğlence olarak gördüğümüz ip atlamak oldukça faydalıdır. Günde 20-30 dakika ayırmamız sonucunda etkilerinden faydalanabilirsiniz. İp atlamak kolay olduğu gibi aynı anda vücudunuzda bir çok fonksiyonu çalıştırmaktadır.

İp atlamak hobilikten çıkarak eğlence haline de dönüştü. İp atlama rekoru bir saatte 12.632 olmuştur. ABD’de yaşayan Annie Bissoondial 13 Nisan 2013 tarihinde kırarak tarihe geçmiştir. Eğlencelerinizi genişleterek kendinize güzel zaman ayırabilirsiniz. İp atlamak boksörlerin antrenmanlarında dahi olmaktadır. Kişilerin koordinasyonlarını geliştirerek odaklanmalarını kolaylaştırıyorlar. Sporcuların çoğu kendilerini geliştirmek için ip atlamaya önem vererek antrenmanlarında yer vermektedir. Günde yarım saat içinde günlük spor ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Basit egzersizlerden olan ama faydaları oldukça çoktur. Popüler olarak sporcular kendilerini geliştirmek için ip atlayarak kol, bacak, bilek, göğüs, diz gibi vücudumuzun çeşitli bölgelerini çalıştırmaktadır. Spor yapmak insanlar için zor olsa dahi evde ip atlayarak günlük sporunuzu yapabilirsiniz. Sabit olarak belli bir hızda ip atlamak 800-1000 arasında kalori yakabilirsiniz. Bir çok alanda kaslarınızı geliştirir.

Zayıflamak isteyenlerin özellikle yapacakları sporlardan birisi ip atlamak olmalıdır. Tek bir iple günlük yapacağınız sporun 2 katını yapmış olacaksınız. Metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Kalp ve damar hastalıkları, yağlanma, karaciğer hastalıkları gibi sağlık sorunlarına iyi gelmektedir. Vücutta biriken toksin atıkların atılmasını, kasların gelişmesini ve büzülmesini sağlayarak lenfatik sisteme destek sağlar.

İp atlamak isteyenler, ilk zamanlar zor gelebilir ama ilerleyen dönemlerde kolaylaşacaktır. Zamanla ip atlama derecenizi yükseltin ve kendinizi yormadan hareket edin. Aerobik aktivitelerde yararlananlar dahi ip atlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here