İshal Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir

Dışkının daha vıcık ve sulu kıvamda dışarı atılmasına ishal denir. Dünya sağlık örgütüne göre 24 saat içinde 3 defa sulu dışkı bırakılmasına ishal denir. İshal olan kişiler, normalde daha çok tuvalet ihtiyacında bulunur, normale göre daha uzun süre kalır, tuvaletini yaptığı sıra yoğun ve ağrılı sancılarda bulunmaktadır. İshal gelip geçici önemsiz rahatsızlık olarak görülmesine rağmen hastalıkların habercisi olmaktadır. İshal hafife alınmayacak hastalıklardan gözükmektedir. İshal olanların su kaybı normal kişilere göre daha fazla olacağından su tüketmesi gerekmektedir. Aniden bastıran tuvalet ihtiyaçlarından dolayı sosyal yaşamları olumsuz etkilenir.

İshal Neden Olur?

İshal bir çok sebepten dolayı olur. Parazit kökenli bakteriyel viral mikrop olmaktadır. Kişinin enfeksiyona kapılması sonucunda ishal meydana gelir. İshal belli başı sebeplerden dolayı görülür bunlar;

Enfeksiyon: Yediğimiz içtiğimiz yiyeceklerden enfeksiyon kapabiliriz. Yiyeceklerde bulunan parazit, virüs ve mantarlar ishale yol açar. Mikroorganizmaların vücudumuza girmesi sindirim sistemini etkileyerek dışkının vıcık vıcık gelmesine neden olur. Alışveriş yaparken alacağımız gıdaların üstünü okumalı, son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Beslenme bozuklukları: Düzenli beslenmemek, son kullanma tarihi geçen ürünleri tüketmek, dengeli beslenmemek, çok fazla yemek yemek, unlu gıdalar tüketmek ishale yol açar.

Vücudumuzun ihtiyacı olan seviyenin altında enzim ve vitamin alınması, sindirim sisteminin mikrobik durumu, gıdaların vücudumuzda göstereceği alerjik durumlar, üşütme ve soğuk algınlığı ishale yakalanmamıza neden olabilir.

İshal Tedavisi Nelerdir?

İshalin geçmesi için ilk önce vücudumuzun kaybettiği su ihtiyacını karşılamalıyız. Günlük 2-3 litre yerine 4 litre su içmemiz yardımcı olacaktır. Dezenfekte edilmiş arıtılmış su içmek mikroplardan arınmamızı sağlar. Hazır şişe sularımız yoksa eğer suyu önce kaynatıp sonra soğutarak öyle içilebilir.

Evde hazırlanacak tarif: 1 litre sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı toz şekeri karıştırın. Sudan yarım bardak kadar içmeniz ishalin geçmesine yardımcı olacaktır.

İshal olan birinin lifli ve posalı yiyecekleri tüketmesi bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu yiyecekler haşlanmış patates, havuç, lapa pirinç, elma, patates püresi, ayran, yoğurt gibi ürünlerden oluşur. İştah sorunu olanlar için yoğurt tüketmek ishal kesicidir.

İshalin tedavi sürecinde yememeniz gereken yiyecekler; çikolata, yağlı yemekler, hazır gıdalar, fast food ürünlerinden uzak durulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here