İshal Neden Olur

Kabızlıktan sonra en sıkıntılı rahatsızlıklardan birisi ishal olmuştur. İshal haylice can sıktığı gibi hele kış aylarında kendisini daha çok göstermektedir. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyduğumuz gibi altında bir çok hastalık yaratabilir. İshalden dolayı mide ve karın ağrısı yaşanması kaçınılmazdır. İshal yediklerimiz ve içtiklerimizden dolayı gerçekleşir. Besinlerin suyunu çekemeyen bağırsaklarımızdan dolayı daha sulu olacağından dolayı ishal yaşanır. İshalin geçmesinde yapabileceklerimiz en başta bol bol su içmek, yediklerimize dikkat etmek, eczaneden alınacak olan ilaçlar sayesinde atlatmamız mümkündür. Yediğimiz yiyeceklerden ve alkol tüketimine kadar bir çok üründe bakteri ve parazit olmasından dolayı ishal olabiliriz.

Sık sık görülen ishalin sebebi sıvı kaybı ve susuzluk olabilir. Ateş veya dışkı kanlı olarak görülürse doktora başvurarak tedavi yöntemleri araştırılması gerekmektedir. Altında çeşitli hastalıklar yatabileceğinden dolayı dikkat edilmelidir. İshali hafife almamalı ve görmezlikten gelmemeliyiz.

İshalin oluşmasında en çok etkili olan bakteriyel enfeksiyonlardır. Yediğimiz yiyeceklerin zararlı olmasından dolayı ishale neden olur. hijyen koşullarına dikkat edilmemesi sonucunda ishal görülmesi kaçınılmaz olabiliyor. Dışarıda yemek yiyen kişiler mutfakları göremediğinden dolayı çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilir. Sağlıklı ürünler tercih ederek bağırsak sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Bol yağ içeren besinlerden mümkün mertebe uzak durulması gereklidir. Sindirim sisteminde bulunan villuslar yeteri kadar ememediğinden dolayı dışkının sulu kalmasına sebep oluyor. Vücudumuzun susuz kalması fonksiyonlarını yerine getirmesinde zorlanmasına da sebeptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here