İshal Nedir? Tedavisi Nasıldır?

İshal, dışkının normalden farklı olarak, sulu şekilde dışkılanmasına denir. İshal bağırsaklarda meydana gelen sorunlardan dolayı oluşur. Günde üçten fazla sulu dışkı olması ishal olarak tanımlanmaktadır. Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilmesi ile olur.

Bağırsaklarımız suyu içine çekerek dışkının daha katı halde dışarıya atılmasını sağlar. Yediğimiz ve içtiğimiz yiyecekler bağırsaklarımızda sindirilir. Bağırsaklarda oluşan bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilir. Bağırsak enfeksiyonları başta olmak üzere önlem alınması gerekmektedir. Ağız yolu ile alınan zararlı bakteriler bağırsakların sağlıklı çalışmasını önlemektedir. Bol miktarda tüketilecek olan yiyeceklerde ishale neden olmaktadır. Gerektiğinden fazla muz, turşu, şeftali, acı biber tüketilmesi ishale neden olur. Acı yiyeceklerden uzak durarak daha hafif ve sade olanları tercih edilmelidir.

İshal belirtileri
Sıvı şeklinde dışkılama
Günde üç defadan daha fazla tuvalet ihtiyacı
Susuzluk
Bulantı ve kusma
Ateş yükselmesi
Halsizlik
Karın bölgesinde ağrı hissedilmesi

İshal tedavisi
İleri boyutta ve geçmeyen ishal olması durumunda doktora başvurulmalıdır. Genelde herkes dönem dönem ishal olduğundan bol miktarda su, patates haşlaması, kuru yiyecekler tüketerek ishali keserler. Beslenme, hava değişimine dikkat ederek kendilerini koruyabilirler. Acılı yiyecekler yenmemeli dikkatli olunmalıdır.

Pirinç: İshal olan kişilerin dışkılarının sertleşmesi için pirinç tüketimi yapılmalıdır. İshal durumunda lif oranı bakımından düşük yiyeceklerin tüketilmesi gerekebilir. Bunlar arasında pirinç yöntemi doğal tedavi yöntemlerindendir. Esmer pirinçten uzak durarak beyaz pirinç tüketimi yapılmalıdır.

Limon suyu: İshal oluşmasına neden olan patojenlerin öldürülmesinde limon suyu etkilidir.

Sarımsak: Doğal antibiyotik olması ile beraber bakterilerin ölmense neden olur. Günlük 2 diş sarımsak tüketimi ishali kesmektedir.

Bal: Bakterilerin öldürülmesinde tüketilebilir. Bal ve su karışımı yaparak ishal önlenebilir.

Zencefil: Gün içinde bir defaya mahsus bir bardak çayın içine zencefil karıştırılarak içilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here