Isırgan Otu Nedir Faydaları

Sinir oldu dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişen tıpta kullanılan bir çeşit bitkidir. Bitki öksürük, soğuk algınlığı, yüksek ateş, bronşit gibi hastalıkların oluşumunu önlemektedir. Fiziksel olarak “Plantago Major” etkisiyle beraber kimyasallara sahiptir. Sinir otu tanemsi ve sümüksü kimyasalları barındırır.

Sinir otu yaprakları tüylüdür. Rüzgarda uçuşan türden olmaktadır. Yarım metre uzunluğa sahiptir. Anavatanı Avrupa ve Asya bölgeleri olmaktadır. Zaman içinde taşınarak bir çok yerde yetişir olmuştur. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açarak kendisini gösterir.

Meyveleri 3-4 mm boyunda olup kahve rengidir. Tohumu yaklaşık 0.3mg’dır ve bitki yaklaşık tek seferde 10000 tohum üretebilir. Hayvanlar ve dış etkilerin yardımı sonucunda yayılabilmektedir.

Sinir otunun içinde bol miktarda kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor, selenyum, C ve K vitamini barındırdığı bilinmektedir. Antioksidan bakımından zengindir. Tıp alanında yüzyıllardır kullanılan bitkilerdendir.

Antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliğe sahip olması kozmetik alanında da kullanılmasını sağlamaktadır. Sinir otu, deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. İçindeki kimyasallar yaraların hızlı ve kolayca iyileşmesine yardımcı olur.

Açık yaralar
Hemoroid
Deri ülseri
Doku bozukluğu
Sivilceler

Bitki aynı zamanda soğuk algınlığına, kuru öksürüğe iyi gelir. Mide rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları diş ağrısına iyi geldiği söyleniyor. Sinir otu yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayın mide rahatsızlıklarına iyi geleceği iddia edilmektedir.

Çeşitli kaynaklara göre sinir otunun diğer faydaları:

Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir
Bronşiti iyileştirir
Astım hastalığını azaltır
Anfizem etkiye sahiptir
İdrar oylu enfeksiyonlarını azaltır
Bağırsak problemlerini iyileştirir
Gastrit
İshal
Böcek ısırıkları
Isırgan alerjisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here