Menu

İstanbul’un Başkent Yapılmasının Sakıncaları Nelerdir

İstanbul Neden Başkent Seçilmedi, İstanbulun Başkent Yapılmamasının Nedenleri

Başkentler ülkelerin yönetiminin olduğu ve bölgesel olarak en güvenli kesim olarak belirlenir. Yönetimde bulunan vekiller askeri komutanların hepsi bu bölgede konuşlandırılmış olarak bekler savaş veya kriz durumunda en iyi şekilde yönetimin burada yapılacağı bilinir.

Atatürk Ankara’yı başkent seçmeden önce diğer illere olan mesafelerini hesaplamıştır. Başkent olacak bir il ilk önce ulaşım bakımından diğer illere aynı yakınlıkta mesafelere sahip olunması gerekir. Bölgesel olarak dış tehditlere karşı en güvenli kesim olması gerekiyor. O günün şartlarına en uygun il Ankara olmaktaydı.

İstanbul’un başkent seçilememesinin sebepleri çok var aslında. Konum olarak en başta sınırda olması tehdit yakın ve denize kıyı olması da bu durumu arttırmıştır. Diğer illere olan mesafesi oldukça uzak olmaktadır bölge dağlık kesim olduğu için yollar daha çok uzuyor. Bir çok ülke tarafından İstanbul kutsal sayıldığı gibi başkentleri olarak ta kabul ediyorlar. Nüfus bakımından yoğun olması ve yerleşim olarak sıkıntılı bölge olmasından dolayı başkent olarak kabul edilmemiştir.

istanbul haritası

istanbul haritası

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir