İzlanda Dikeni Nedir? Faydaları

İzlanda dikeni nemli kayalıklarda ve ormanlarda yetişmektedir. İçinde likenin, cetranin, müsilaj ve acı madde bulunmaktadır. İzlanda dikeni iştah açıcı olup yatıştırıcı bir etkisi bulunduğundan dolayı vücudu da rahatlatmaktadır. Gastrit şikayetlerini azaltıp sindirimi kolaylaştırmaktadır. İyi bir idrar söktürücüdür. Kronik bronşite çok iyi gelmektedir ve göğsü yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Öksürüğü kesip nefes darlığını gidermektedir. Verem hastalığına da iyi gelmektedir. İzlanda dikeni toz haline getirilip sıcak suda demlenerek kullanılmaktadır.

İzlanda dikeninin Faydaları

İzlendadikeni Almanya’da ve Alp dağlarında yetişmektedir. Likenler toplanıp gevrek gibi ve sert bir hale getirilmektedir. İlaç olarak kullanılmak istendiği zaman toz haline getirilip su ile karıştırılıp içilmelidir. Kronik bronşit için kullanılmak isteniyor ise öncelikle suyla birlikte kaynatılmalıdır.

Ardından bir daha suyla karıştırılıp içilir. Böylece ilk suyla kaynatıldığında acı maddeler uzaklaştırılmış olmaktadır. İzlandalikeni iştah açmaktadır. Sadece iştah açıcı özelliğiyle değil rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Verem tedavisinde kullanılıp ismi müshil olarak da bilinir. İçerisinde acı maddeler ve müsilaj bulunmaktadır. Bu sayede mideyi rahatlatıp kronik gastrit için koruma sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here