Menu

Kabağın Faydaları Nelerdir

Beslenme alışkanlıklarımızdan ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz yiyeceklerden olan kabak, sebze olarak bilinen meyvedir. Meyve olarak bilinmesi tohumlarının içinde bulunanlardan ötürüdür. Dış yapısı kalın kabuklu olarak bilinir. Yeşilimsi renge sahiptir. Mutfaklarda bir çok yemeğin yapılmasında lezzet ve tatlımsı tat bırakmaktadır. Marketlerde, küçük işletmelerde, manavlarda ve pazarlarda kolayca bulunur. Fiyat bakımından düşük olması herkesin ulaşabileceği meyve türüdür. Ülkemizde bol miktarda yetiştirilmesi bir çok yemekte kullanılması zamanla yemek kültürünün parçası olmuştur. Arkeologların çalışmalarında en eski kabak kalıntılarına Meksika’da ulaşılmıştır. Ana vatanının Amerika olduğu kabul edilerek zaman içinde tüm dünyada yayılmıştır. Besin değeri açısından oldukça zengindir, 100 gram kabakta bulunan 45 kalori besleyici özelliğe sahip oluyor. K vitamini, A vitamini, E vitamini ve C vitamini açısından bakır minerali, magnezyum gibi besleyici özelliklere de sahiptir.

Kabak türleri

Helvacı kabağı: İri yapıya sahip basık profilde olan tabak türüdür. Turşu ve tatlı yapımında kullanılır. Diğerlerinden ayırt eden noktası kırmızı tonlara sahip olmasıdır.

Asma kabağı: Bostan ve bahçelerde yetiştirile kabak türüdür. 2 metrelik uzunluğa sahiptir. Yetiştirilme dönemlerde sulu ortamlarda daha verimli şekilde yetişir.

Bala kabağı: İri yapıya sahip olan kabak türüdür. Basık ve yuvarlak hatlara sahiptir. Renk olarak dikkat çeken turuncu tonuna hakim tabak türü olmaktadır.

Kabağın Faydaları Nelerdir?

Kemik sağlığı: Omurga yapısına destek sağlayarak sağlıklı kemik gelişimini sağlamaktadır. Magnezyum sayesinde eklem sorunlarının yaşanmasının da önüne geçmektedir. İçinde fosfor minerali, demir ve çinko sayesinde kemik hastalıkları önlenebilir.

Kalp sağlığı: Az miktarda yağ içermesi metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Kalp sağlığını koruyarak sorun yaşamasının da önüne geçer. C vitamini, potasyum içeriği, magnezyum sayesinde yükselen kan basıncının önüne geçer.

Göz sağlığı: Lutein ve beta karoten minerallerinin bulunması göz sağlığını korumaktadır. Bir fincan kabakta 135 miligram beta karoten ve lutein barındırmaktadır.

Kanser önleyici: Vücuttaki zararlı hücrelerin oluşmasını önleyici antioksidanlara sahiptir. Beta karoten kansere karşı doğal koruyucu olmaktadır. Bünyede oluşabilecek ve vücuda zarar verecek kimyasalların bünyede oluşmasını engellemektedir. Ağız kanseri, akciğer kanseri gibi hastalıkları önleyici etkiye sahiptir.

Zayıflamaya yardımcı: Düşük miktarda yağ içermesi vücudun toparlanarak fazla kilolardan kurtulmasına yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık arttırıcı: Bol miktarda C vitamini içermesi bağışıklık sistemini arttırmaktadır.

Regl ağrılarını azaltır: Manganez içermesi kadınların adet dönemlerinde yaşadığı sancı ve ağrıları azaltmaktadır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.