Kabakulak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak, virüsün neden olduğu hastalıktır. Bulaşıcı viral hastalık olduğundan insanlığı tehdit eden durum olmuştur. Aşılar ve tedavi yöntemleri geliştirilerek, hastalıktan korunmak mümkündür. Bugün bile üçüncü dünya ülkelerinde insanların hayatlarını tehlike sınırları içinde almaktadır.

Tükürük bezleri, parotis bezlerinin şişmesi sonucunda ortaya çıkar. Kontrol altına alınmaması ile tehlikeli boyutlara ulaşır. Kulağın alt tarafında şişlik oluşmasına kabakulak denir. Çocukluk çağında daha çok görülür, kabakulak geçirmemiş kişiler yetişkinlik dönemlerinde rastlayabilir. Kış ve bahar aylarında daha çok rastlanan rahatsızlıklardandır. Bulaşıcı olduğundan hapşırma, öksürme, öpme gibi temas durumlarında karşılaşılabilir. Hastalık vücuda girmesi ile kuluçka dönemi 3 hafta olup ortaya çıkar.

Kabakulak belirtileri
Çene altında şişlik oluşması, ilk olarak tek tarafta görünürken daha sonraki zamanlarda diğer tarafta da görünür.
Tükürük bezlerinde ağrı hissedilmesi, boğaz ağrısı gibi hissedilir.
Hafif ateş, baş ağrısı gibi sorunlarla ortaya çıkar.
Halsizlik ve yorgunluk görülür.
Yumurtalıklarda iltihaplanma, karın ağrısı görülür.
İştah kaybı yaşanır.
Hastalık ilerlemesi ile boyunda tutulma görülür.
Hasta bulantı ve kusma gibi boşaltım yapar.

Kabakulak tedavisi
Kabakulağın en etkilisi tedavisi evde yatak istirahatıdır. Beslenmesine dikkat ederek ekşi olmayan gıdalar tüketilmeli. Doktor kontrolünde ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ile dinlenmelidir. Bilinçsiz şekilde ilaç kullanılmamalı, gelişmelerden doktor haberdar edilerek adım adım ilerlenmesi gerekemktedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here