Kaçış Sendromu Nedir?

Günümüzde tedavisi olmayan ilginç hastalıklardan birisi kaçış sendromudur. Ülkelerde nadiren olsa ortaya çıkan hastalık, Capillary leak syndrome ile tıpta yerini almıştır. Hastalık ülkemizde de kendisini göstermiştir.

Mehmet Ali Erbil’in yakalandığı nadide hastalıklardandır. Ülkemizde duyulmasını ve yayılmasını sağlamıştır. Hastalıkta damar dışına kanın kaçması ile bilinen sendrom olmaktadır. Tansiyon düşmesine, kan basıncında değişiklik, kısa süreli şoklara neden olmaktadır. Hastalık ilerledikçe ölümle sonuçlanabiliyor. Ani ölümlere neden olduğu gibi kişilerin organlarına da zarar vermektedir. Damarlardan çıkan protein, mineral ve oksijen organlara zarar vermektedir.

Hastadan hastaya değişiklik gösteren durumlardandır. Kriz olması ile kendisini bir anda belli ederek ölüme sebebiyet verebiliyor. Bugüne kadar araştırmalara göre 791 kişinin yakalandığı nadir hastalıklardandır. Damarların çalışmasını engellediği gibi kontrol merkezine zarar vermektedir. Organa zarar verebilecek potansiyele sahip olduğu gibi ilerleyen dönemlerde iflasına neden oluyor. Hastalığa yakalanan kişilerde sık görülen durumlardan birisi akut böbrek rahatsızlığıdır.

Kriz durumunda hastanın komaya girmesi, ani tansiyon düşmesi, kan düzeyinde düşüş gibi etkilerle kendisini göstermektedir. Kriz esnasında albümin azalmasına da neden olmaktadır. Reaksiyonlar doğrultusunda kişilerde bir gün önceden halsizlik, karın ve bacak ağrısı, bayılma, kusma, baş dönmesi gibi belirtilerle göstermektedir. Zaman kaybetmeden kişi hastaneye kaldırılarak durum bildirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here