Kadınların Özel Günleri Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir

Bir gün içerisinde 15-49 yaş arası 800 milyondan fazla kadın regl oluyor. Yine de regl hakkında bilmediğimiz birçok şey var. Bu yazıda “kadınların özel günleri hakkında bilinmeyenler nelerdir?” sorusuna cevap vereceğim.

Çoğu kadın özel günlerde dışkı ihtiyacını çok daha yoğun bir şekilde hissederler. Bunun sebebi ise prostaglandin isimli sıvı kimyasallardır. Bu kimyasallar rahmin kasılmasını sağlar ve döl yatağı üzerinde baskı oluşturur. Fakat bu kimyasallar yeterince seçici değillerdir. Eğer rahim bu kimyasalları vücuda gerektiğinden fazla gönderirse bağırsaklarda baskı yaratır ve dışkılama ihtiyacı doğar.

Günümüzde kadınlar geçmiş çağlara oranla 9 kat daha fazla regl dönemi geçiriyor. Bilimsel araştırmalar tam olarak net bir sonuca ulaşamamış olsa da kadınların iş hayatına girmesi ve aşırı stres yüzünden regl döneminin arttığı düşünülüyor.

Zor regl dönemi geçirdikleri için kadınlar 100 milyondan fazla kayıp çalışma saati yaratıyor. Kadınların bu dönemde çektiği sancılar iş ve eğitim sahasına olumsuz şekilde yansıyor. Ayrıca regl dönemindeki kötü baskı, sözlü şiddet gibi sorunlar yüzünden birçok genç kız okulunu bırakmak zorunda bile kalıyor.

Çoğu kadın sıcak su torbasını kasıklara koymanın yanlış olduğunu düşünür. Aksine sıcak su torbaları rahim ve karın kaslarını gevşetir. Ayrıca damarlarda gevşemeyi sağlar ve kaybedilen kan miktarını da biraz artırır. Dolaşım yollarının hızlanması kadınlarda rahatlamaya neden olur.

Kadınlar hamilelikte de regl olabilir. Pek çok kadın, son regli ve yumurtlamasıyla regl dönemini sonlandırır ve hamilelik başlar. Bazı kadınlarda ise, tersine yumurtlamadan sonra da regl kanı gelmeye devam edebilir. Kısacası, kadın hamileyken bile regl olmayı sürdürür. Çok nadir olarak rastlansa da hamilelikte regl olunması çoğu insan tarafından bilinmez ve yanlış yorumlara sonuç verebilir. Oysa bu durum gayet doğaldır. Ancak yine de doktor kontrolüyle takip edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here