Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Hangileri

Dünya üzerinde pek çok insan kalp sorunları yüzünden hayatını kaybetmektedir. Kalp sorunlarının büyük çoğunluğunun temelinde beslenme alışkanlıkları yatmaktadır. Özellikle son yıllarda şehir yaşamında yaşanan telâşe beslenme alışkanlıklarımızı da yakından ilgilendiriyor ve insanlar yemek yemek için fazla zaman harcamaktan kaçınarak fast-food’a yöneliyor. Bunun sonucunda da, kalp ve damarların sağlığı açısından oldukça tehlikeli olan trans-doymuş yağlar ve rafine şeker içeren besinler oldukça fazla tüketiliyor. Kalp sağlığının hayatımızdaki en önemli konular arasında olduğunu düşündüğümüzde bu duruma yönelik bir beslenme listesi hazırlamalı ve alışkanlıklarımızı buna göre düzenlememiz gerektiğini daha iyi anlamış oluruz.

Kalbe İyi Gelen Besinler

Balık: Omega 3 yağ asitleri kalp sağlığının korunmasında oldukça önemli bir role sahiptir. Bu yağ asitleri genellikle ton balığı ve somon balığı gibi yağlı balıklarda bulunur. Kalp krizlerinin ana nedeni olan damar tıkanıklığının önüne geçen bu yağ asitleri aynı zamanda kan basıncını da düşürür. Uzmanlar kalp sağlığı açısından balık tüketiminin önemini her fırsatta dile getirirken, haftada en az 2 kez balık yenmesi gerektiğini belirtmekteler.

Yemişler: Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan bir diğer yiyecekler ise yemişlerdir. Ceviz, Kabak çekirdeği ve keten tohumu gibi yemişleri bol miktarda tüketerek vücut için gerekli olan Omega 3 yağ asitlerini alabilirsiniz. Kalp sağlığı açısından yararlı olan bu besinler aynı zamanda içeriğindeki lifler ile tok tutmayı sağlayarak aşırı yemek yemekten alıkoyar.

Yulaf: Bu besin yüksek tansiyon şikâyeti olan hastaların en sık başvurdukları yiyecekler arasındadır. İçeriğindeki maddeler sayesinde tansiyonu düşürme özelliğine sahip olan Yulaf, aynı zamanda kan şekerinin düşmesini önler ve insanlarda tokluk hissini daha uzun süreler yaşatarak gereksiz şekilde fazla yemek yemekten alıkoyar.

Potasyum: Kan basıncını düşürme özelliği olan Potasyum minerali, meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunur. Vücut içerisinde sus tutumuna yardımcı olan Potasyum, bu sayede yağların daha fazla yakılmasına da yardımcı olmuş olur. Potasyum açısından zengin olan besinler; biber, muz, patates ve yoğurttur. Günlük tüketilmesi gereken Potasyum miktarı yaklaşık olarak 4,700 mg’dır.

ceviz
ceviz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here