Kalbi Koruyan Besinler Nelerdir

Kalp sağlığını önemseyenler için alacakları çeşitli önlemler olabilmektedir. Sağlığını korumak için her zaman sağlıklı, düzenli ve dengeli şekilde beslenmeye özen göstermeliyiz. Küçük yaşlardan gelen kötü beslenme alışkanlıkları, ilerleyen yaşlarda hayatımızı daha zor hale getirebilir. Kendi sağlığımızdan en başta biz sorumluyuz. Kalp sağlığımızı korumak için yapacağımız ufak tefek işler sonucunda sağlığımıza kavuşabiliriz. Kalbimizi koruyan besinleri tanıyacağız.

Balık: Omega-3 bakımından zengin olması katı yağlara göre çok daha faydalıdır. Kalp sağlığını koruduğu gibi destekler. Omega 3 tüketimi sayesinde kalbimizi korur, damar çeperinin zarar görmesinin önüne geçeriz. Kalbin sağlıklı olması adına haftada 2 öğün balık tüketilmesi gereklidir.

Kuruyemiş: Omega-3 bulunması bakımından zenginler. Kuruyemişler tüketilebilecek alternatif yiyeceklerdir. Gün içinde öğün atlamanın yerine bir avuç kuruyemiş ihtiyacınızı karşılayabilir. Kan şekerinin düzenlemesini sağlar.

Yulaf: Kalbi koruduğu gibi yüksek tansiyon sorununa iyi gelmektedir. Kan şekerinin düzelmesini sağlayarak tokluk hissi yaratmaktadır.

Acı biber: Yeşil ve kırmızı olarak bulunan acı biberlerin tüketimi kanı inceltir. Damarların rahatlamasını sağlayarak kanın taşınmasını kolaylaştırır. Kalp kaslarını ve damarını koruyucu etkisi vardır. Acı biber tüketerek kalp sağlığını koruyabilirsiniz.

Havuç: İçerdiği CRP denilen bileşik sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kalbi korumak için neler yapabiliriz?
Günlük yapılacak egzersiz ve spor kalp sağlığını koruyabilir.
Günlük alınan kalori miktarı doğru düzeyde olmalıdır.
Kırmızı et yerine beyaz et ağırlıklı tüketilmelidir.
Sigara ve alkol kullanımı azaltılmalıdır.
Düzenli egzersiz yapılması sağlığımızı korur.
Düzenli uyku kalbin rahatlamasını sağlar.
Enerji içeceklerinin tüketiminden uzak durulmalıdır.
Hazır gıdalar yerine sebze yemeklerine ağır verilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here