Menu

Kalıtsal Hastalıklar Önlenebilir mi

Kalıtsal Hastalıklardan Korunma Yolları, Kalıtsal Hastalıklar Nasıl Önlenir

Kalıtsal hastalıklar nesilden nesle geçerek devam ettirilir. Saç, göz rengi, hastalık, ten rengi gibi bazı kalıtsal hastalıklar anne ve babadan çocuklarına aktarılmaktadır. Bu durumların oluşması kalıtsal hastalıklara dahil olmaktadır. Baskın genler birkaç nesil sonra ortaya çıkarak kendisini gösterebilir.

Baskın genler ile aktarılan hatalıklar gece körlüğü örnek olarak gösterilebilir. Bir çok kalıtsal hastalıklar genler ile birbirlerine dağılmaktadır. Bir çok hastalık genler ile birlikte aktarılır göz bozukluğu olan anneden çocuklarına geçebilir gözlük kullanmak zorunda kalabilirler.

Kalıtsal hastalıklar akraba evliliklerinin gerçekleşmesinde daha çok kendisini göstermektedir. kalıtsal olarak soyları bir yerden sonra aynı olarak ikisinin de birleşmesi sonucunda olabilir.

Uzmanlar hastalıklarının önlenebileceği kalıtsal hastalıklardan korunmak zor olup ama mümkün olduğunu da belirtirler. Genetik danışma ile birlikte kendilerine ait kalıtsal hastalıklar olup olmadıklarına yönelik testler yaptırılması eşinizin de sizi tetikleyecek olan durumlar varsa kendisini gösterir.

kalıtsal hastalıklar

kalıtsal hastalıklar

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir