Kamburluk Nedir? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kamburluk kişilerin sırt kemiğinde oluşan eğriliktir. Sırt kemiğimiz omurga kemiğinden oluşmaktadır. Sırtın eğri durması sonucunda yıllar sonrasında eğrilmeye başlar ve eğri kalmasına sebep olmaktadır. Tıpta kamburluk “kifoz” anlamını taşımaktadır.

Vücut görüntüsünde önemli değişikliklerin oluşmasına sebep olur. Kamburluk kişilerde doğuştan değilse eğer yaşamı boyunca zamanla ortaya çıkan rahatsızlıktır. Kişilerin dikkat etmemesi ve önemsememesi sonucunda kamburluk zamanla kendisini göstermektedir.

Kambur olan birisinin fark etmek kolaydır. Yürüyüşü ve duruşu biraz eğri olur. Boyu tarafı daha çok öne doğru eğildiği bilinmektedir. Kamburluğun başlıca sebeplerinden birisi bel kaslarının güçsüz olup vücudu taşımamasında bağlı olmaktadır. Bel taşımadığı için kişiler yorulur ve dik durmak yerine ağırlığını öne doğru vermektedir. Çalışılan işyerine bağlı olarak masa başında olma zorunluluğu varsa kişilerde zaman içinde görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Göğüs hizasına doğru eğilmeden kişilerin kendilerini geriye atarak göğüs kısmını öne çıkarmalılardır.

Kamburluk durumu neden kaynaklandığı bulunarak buna karşı önlem alınması kişilerin gelişmesini sağlamaktadır. Gerek bel kaslarının geliştirilmesinde yapılacak olan spor sayesinde kişi tekrar eski duruşuna sahip olabilir. Mekik çekerek bel ve karın kaslarını güçlendirip sağlık sorunlarından kendilerini uzak tutabilirler. Ters mekik çekme durumunda yorulana kadar 3 periyot gün içinde yeterlidir.

Kamburluk oturma şekline bağlı olarakta gerçekleşir. Sağlık sorunlarına bağlı olarak azalır ve kişilerde kendisini göstermektedir. Bilinen en iyi yollardan birisi kişilere dik durma alışkanlığının kazandırılması olmaktadır. Kişilerin kendilerini bırakması sonucunda kamburluk ağırlığa bağlı olarak eğilmektedir. Kamburdan kurtulmak için düzgün ve diş duruşu sağlamanız gerekir.

Plates kadınlar tarafından yapılarak kamburluğa sebep olan etkilerden kurtulması sağlanmaktadır. Bel yağlarının erimesi yerine kas alması kişilerin dik durmasını sağlamaktadır. Kamburluk için kullanılan korseler olmaktadır. omuz kenarlarından baskı yaparak sırt kısmı öne iterek ilerlemesini engellediği gibi eski haline kavuşmasına olanak sağlar. İleri derecede kifoz rahatsızlığına yakalanmayan kişilerde uygulanabilir yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here