Kanola Yağı Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Kanola yağı ismi biraz bize yabancı gelse dahi çeşitli salata ve kızartma türlerinde kullanılarak sağlığımızı tehdit etmesinin önüne geçmektedir. Kemiklerimizi koruduğu gibi olumsuz etkilerine iyi gelmektedir. Günümüzde kullanılan zeytinyağının yerini alacağı bilinmektedir. Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş modern ülkelerde kanola yağı sıkça kullanılarak sofralardan eksik edilmemektedir.

Yiyeceklerin hazırlanmasının yanı sıra tüketimi de önemlidir. Saf olduğu kadar enerji kaynağı olarak sizi destekleyip koruyacaktır. Bitkisel yağlar sınıfında olarak hipertansiyon, kolesterol, koroner gibi kalp hastalıklarının da giderilmesin de etkili olur. Bitkisel yağlar sayesinde lipit düzeyinin ayarlanmasında sıkıntılar oluşmasına neden olmaktadır.

Yararları
Yağ bakımından yiyeceklerde tüketilebilecek türden olmaktadır. Hazırlıkları yapılarak lezzetli şekilde yiyeceklerde tüketilebilir. Başta hipertansiyon, kolesterol ve koroner kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Sağlığınızı koruduğu gibi oluşabilecek zararların önüne geçmektedir. Bitkisel olarak tüketmeniz şifanın yanı sıra A, D, E ve K vitaminlerinden faydalanmanızı mümkün kılar. Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengin olması bitkisel olarak zeytinyağından faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek açısından sıvıyağlar her ne kadar tehlikeli olsa dahi kanola yağı vitamin deposu. Vitaminler vücuda çeşitli şekiller alındığı gibi çözülerek kana karışır. Vitaminler alanında grup oluşturarak A, D, E ve K vitaminleri barındırıyor.

Antioksidan özeliği sayesinde kızartmaların yanı sıra çeşitli fast food yiyeceklerinin hazırlanması sağlanmaktadır.

Zararları
Kolza bitkisi en zehirlisi olmasından dolayı hayvanlar dahi yememektedir. Bitkisel olarak kullanılması dahi tehlikeleri de göz ardı edilmiyor. Hayvanlar üzerinde çeşitli deneylerde insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyeceğini belirtmişlerdir. Kalpte oluşturduğu hasarlardan dolayı ilerleyen dönemlerde kansızlık, kabızlık, aşırı duyarlılık, körlük gibi hastalıklara neden olabiliyor.

Fareler üzerinde kullanılması böbreklere ve kalbe zararlı olduğunu göstermiştir. Zamanla birlikte organ ve doku kayıplarına sebep olarak insan sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here