Menu

Kansızlık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık günümüzde bir çok sorunu beraber getirmektedir. Son zamanlarda kendinizi halsiz hissediyorsanız, hareketlerinizde kısıtlama, fiziksel aktivitelere katıldığınızda nefessiz kalıyorsanız anemi (kansızlık) hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Hastaların özellikle son zamanlarda kendilerini yorgun hissetmeleri. Fiziksel aktivitelerde kendilerini kötü hissetmekten geçmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sağlıklı şekilde beslenmeye ihtiyaç duymaktadırlar.

Anemi (kansızlık) Belirtileri Nelerdir

Anemi hastalarında sık görülen belirtiler; halsizlik, çabuk yorulma, çok uyumak isteği, baş dönmesi daha ileri boyutlarda kişi yürürken nefes nefese kalmak. Uzman doktorlar tarafından anemi hastaların çarpıntı ve halsizliğin yanı sıra hafıza problemleri, konsantrasyon bozuklukları, iç sıkıntı, üşüme, saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma, dil ve dudak kenarlarında soyulmalarda belirtiler arasında olduğu açıklanmıştır.

Anemi Tanısı Nasıl Konur?

Anemi en başta bozukluk olarak hastalık olarak insanlara yansıması görülmektedir. Öncelikle hastalarda bu bozukluklar araştırılarak bulunması gerektiğidir. Uzman bir hekim tarafından muayene edilerek öğrenilebilir. Kan tahlilleri yapılarak doktorlar tarafından kesin bir tanı koyulabilmektedir. Kan hücrelerinde yapılan incelemeler sonucunda tanı koyulur.

Anemi Hastalığının Tedavisi

Aneminin neden geliştiği araştırılarak incelenmektedir. Bebeklerde demir eksikliği rastlandığında şurup ve damla kullanılırken yetişkinlerde ağızdan ilaç alınır. Erişkin hastalarda uygulamalar farklı şekilde yerine getirilmektedir. Tedavi ile düzelmezse tekrarlanır. Tedavi uzman hekim eşliğinde ortalama 4-6 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.