Menu

Kanuni Sultan Süleyman Oğlunu Niye Öldürdü

Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü, Şehzade Mustafa’nın Ölümü, Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa İdamı

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman’ın Şehzade Mustafa’yı öldürtmesi herkesi gözyaşlarına boğdu. Son sahnelerinde Mustafa’ya sarılıp yaptıklarından dolayı pişman olması tüm Türkiye’yi ağlatmıştır.

Şehzade Mustafa Sultan Süleyman’ın en büyük oğluydu hünkar olmaya en yakın ve en layık variste oydu. Sultan’ın diğer bütün evlatlar şehzade Mehmet, Selim, Cihangir hep Hürrem Sultandandı. Damadı Rüstem’le bir olup Şehzade Mustafa’yı Sultan Süleyman’ın gözünden düşürmeyi başardılar. Güya Mustafa dermiş ki taht bana yakışır buna rağmen Sultan Süleyman göz yummuştur oğlum böyle bir şey yapmazdır.

Oyunlar içinde biriside Şehzade Mustafa’nın mührünü çalmaya gelmiş. Çalınan mühürle İran Şahına mektuplar yazılmıştır Şah’ında gönderdiği mektupları Sultan Süleyman’a yetiştirmişler. Paşalar tarafından doldurulan Hünkar oğluna ne zaman baksa babasını görür dedesi Beyazıt Han gibi tahtan oğlunun eliyle indirilmesi zoruna gitmiştir.

Emir buyurmuş tez İran üzerine ordu hazırlansın Mustafa adamlarıyla Konya buyruğunda orduma katılsın. Şehzade Mustafa babası için canını verecek yürekli birisiydi. Kimseler ikna edememiş adamları ile birlikte Konya’ya gitmiş Şehzade’nin geldiğinin gören devlet adamları ziyaretine koşmuş. Şehzade Mustafa’nın çadırına bir ok saplanır baban sana kıyacak çadırına gitme diye yazarmış.

Hünkarın karşısına çıkma vakti gelince çadırın önündeki askerler kılıcını istemişler. Hünkarın karşısına kılıçla çıkmak sadece şehzadelere mahsustur. Şehzade Mustafa çadıra girdiği vakit bakmış ki ne görmüş karşısında yedi dilsiz sağır cellat. Lakin cellatların yedisini de indirmiş hünkarın çadırına yürüyerek el öpme niyetindeymiş karşısında Zal Mahmut Paşayı görmüş elinde balta olduğunu görünce tutulup kalmıştır. Mahmut Paşa baltayı kaldırdığı gibi sırtına vurmuş cellatlar ayaklanmış yerden kementleri sarmışlar boynuna.

şehzade mustafa

şehzade mustafa

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir