Menu

Kaplıcaların Faydaları Nelerdir

Kaplıcalar yeraltından gelen sıcaklık ile mineral dolu kaynak sularını oluşturur. Ülkemiz kaplıcalar bakımından oldukça zengin konuma sahiptir. Sağlık turizmi adı altında her yıl on binlerce kişi ülkemizi ziyarete gelmektedir. Kaplıcalar yerli ve yabancılar açısından büyük ilgi gösteriliyor. Şifa dağıtan kaynak suları sayesinde insanlar kendilerini çok daha iyi hissediyor.

Romatizma ağrılarını geçirdiği bilinmektedir. İnsanların günlük hayatta sık karşılaştığı ve rahatsız edici olan hastalığı iyileştirmektedir. Ağrıların hafiflemesinin yanı sıra eklem ağrıları, doku rahatsızlıkları kaplıca suları ile geçmektedir.

Ortopedik ameliyatı olan kişiler özellikle ameliyat sonrası ağrılardan rahatsız olan kişilerin ağrılarını hafifletmektedir.

Nörolojik hastaların termal sulardan faydalanmasının rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır. Uzmanla tarafından özellikle önerilmektedir.

Üst solunum rahatsızlığından bronşit, astım bronşiyal gibi hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Egzama, sedef, cilt tahrişleri, sivilceneler, akneler gibi cilt hastalıkları olan kişilerin tedavisinde uygulanmaktadır.

Kalp ve dolaşım sisteminde kalp yetmezliği, varis hastalıklarına kaplıcalar iyi gelmektedir.

Böbrek taşı, kronik sistit, fonksiyonel yetmezlik gibi rahatsızlıkları iyileştirmektedir.

Kaplıca tedavileri nasıl yapılır?

Uzman doktora danışılarak belirlenecek seanslar süresi boyunca tedavi alınabilir. Su sıcaklığı 36-42 derece arasında değişiklik gösterilerek faydalanılmalıdır. Haftada 3-6 seans arası tedavi uygulanabilir. Gün içinde en az 2 kere gidilmesi gerekmektedir. Termal suda sabit durulmalı öyle faydalanılmalıdır. Kaplıcalara girerken aç karnına girmeli, çıktıktan sonra duş alınarak 25 dereceyi geçmeden odada dinlenilmesi gerekmektedir. Kaplıca sularından şifa bekleyerek içilmemelidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.