Karabuğday Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde geçtiğimiz yıl tanınmaya başlanan karabuğday, Avrupa ülkelerinin bir çoğunda tüketilmektedir. Tahıllar arasında en faydalısı ve sağlıklı olanı olduğu bilinmektedir. Karbonhidrat bakımından az olması beyaz una göre oldukça faydalıdır. Zayıflamak isteyen ve diyabet hastaları için birebir olmaktadır. Lezzet ve tat bakımından tüketilebilir bir lezzete sahiptir. Kalp dostu olduğu gibi lezzet katan değerlere sahiptir. Karabuğdayı diğerlerinden ayıran noktalardan birisi “gluten” maddesinin bulunmamasıdır. Sindirim sistemine zarar verdiği gibi ishal, gaz, şişkinlik, kramp gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Karabuğday yüksek miktarda magnezyum barındırması vücutta şekerin dengelenmesi, insülin salınımın kontrol altına alınmasını sağlar. Şeker hastalarının tüketebileceği doğal karbonhidrat kaynağıdır.

B1, B2, B6, P vitaminleri bakımından oldukça faydalı besinlere sahiptir. Sevilerek tüketilebildiği gibi sofralara lezzet ve tat bırakmaktadır.

Çocukların gelişimleri için önemli olduğu gibi beslenmelerine yardımcı olur.

Yaşlı insanların beslenmesi hipertansiyon, ateroskleroz gibi rahatsızlıkların yayılmasını önlemektedir.

Damar sertleşmesini önler, kalp ve damar hastalıklarının oluşumunun önüne geçmektedir. Şeker hastalıkları katarakt, peptik ülser, astım ,gut hastalığı, kronik enfeksiyonları, kronik yorgunlukların önüne geçer.

Açlık duygusunu bastırarak kişilerin kilo almasının önüne geçmektedir. Araştırmalar doğrultusunda hububat ve şeker hastalıkları günde 3 porsiyon karabuğday tüketimi ile engellenmiştir. Magnezyum bakından zengin olması kadınların özellikle mineral ihtiyacını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here