Menu

Karadeniz Bölgesi Tarım ve Hayvancılık

Karadeniz Bölgesinde Hayvancılık, Karadeniz Bölgesinde Tarım Ürünleri fazlalık göstermektedir. Bölge boş yağışlı olduğundan dolayı çay ve fındık yetişimine toprak uygundur.

Karadeniz bölgesi ülkemizin kuzey doğusunda yer almaktadır. Yedi coğrafi bölgelerden olup bol yağış aldığından dolayı yeşillik hakim olmaktadır. Bölgenin %20lik bir kısmında tarımcılık yapılıyor genellikle yüksek dağlık kesimler hakimiyet gösteriyor. Tarımın yapıldığı yerler ise Bafra, Çarşamba deltaları, düzce ovası, Suluova, Erbaa, Niksar, bolu ve Turhal ovaları. Bazı kıyı kesimlerde tarıma önem verilip küçük çaplı olarak yapıldığı bilinmektedir.

Tarımsal olarak yetiştirilen ürünlerde ise çay, fındık, mısır, pirinç gelmektedir. Ülkemizin en çok çayı ve dünyanın en çok fındık yetiştiriciliği yapıldığı yer olmaktadır. Bu sayede dünya ülkelerinde ihracat sağlanarak bölgenin kalkınması sağlanılıyor.

Bölgenin yeryüzü şekli dağlık olan kesimlerde tarımcılık kısmen olarak etkilenmiştir. Buralarda hayvancılık yapılmaktadır küçük ve büyük baş genelde yetiştiriciliği yapılır.

hayvancılık

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir