Menu

Karadeniz Bölgesi Turizm Özellikleri

Karadeniz Bölgesi Kuzey sınırlarımızı oluşturduğu gibi batıdan doğuya kadar uzanmaktadır. Sakarya Ovası’nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar gelmektedir. Denize kıyı olması ve dağların kıyıya dik uzanmasından dolayı yağmur bol miktarda aldığından yeşil bölgedir. Akarsu ve göller açısından zengin olmasıyla birlikte akarsu turizmi oldukça yüksektir.

Karadeniz bölgesinin doğal güzellikleri başta olmak üzere turizm için oldukça gelişmiştir. Kıyılarda ağaçlar ve yeşillikler ile doğa turizmi için doğru bölgedir. Yaylacığın yoğun olarak geliştiği köylerin oluşumu büyük ilgi gösterilmesini sağlıyor. Çevresindeki göller gezilecek yerlerden olmaktadır. Tarihi kalıntılar sayesinde Sümela Manastırı, Kralların mezarlarını görebilirsiniz. Rafting için oldukça elverişli bölge akarsulardan faydalanmaktadır. Çoruh nehrinde rafting keyfinin tadını çıkartabileceksiniz.

Tarihi Yerler
Deniz Turizmi: Kastamonu’na giderek denizin keyfini görebilirsiniz. Göl ve akarsular bakımından zengin olup aynı zamanda bir çok plajı vardır.

Gicirik Suyu: Egzama rahatsızlıkları olanlar için birebir olduğu söylenmektedir.

Çekek Camisi: 1884 yılında Sarı Alemderzade yaptırdığı camii.

Kiliseler: Bölgede 18. yüzyıldan itibaren yapılmış olan bir çok tarihi kilise bulunmaktadır. Zamanında yaşayan Hıristiyanlar burada ibadethaneler kurmuşlardır.

Kale Camisi: Hükümet konağında bulunup 1830 yılında yazılan yazıtlar yer verilmiştir.

manastır

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.