Karanfil Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir

Karanfil kendine has keskin kokusu ile yemeklerde tercih edildiği gibi özellikle ağız kokusunda etkili bir bitkidir. Hastalıkların tedavisinde tıp dünyasının en çok tercih ettiği bir antiseptiktir. İçerisinde A, K,E ve B6 vitaminleri oldukça fazladır. Bu yüzden hem cilt hem de vücut sağlığında sıkça tercih edilir.

Diş ağrılarında etkili olan karanfil, bölgenin uyuşmasını sağlayarak diş ağrısı önleyici etkiye sahiptir. Ağrıyan diş üzerine karanfil koyarak birkaç dakika içerisinde diş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Bulantı ve kusmada etkili olan karanfil, mide bulantılarını önleyici etkiye sahiptir. Özellikle bulantıları olan kişiler karanfili kullandıklarında kısa sürede mide bulantılarından kurtulabilmektedir.

Öksürük tedavisinde ilk başvurulan karanfil, öksürüğün iyileşmesinde etkilidir. Ayrıca nefes kokularında nefesin kötü kokmasını engellemektedir. Vücutta şişkinliği giderir. Bağırsaklarda ve karında meydana gelen şişkinliği gidermek için karanfili tercih edebilirsiniz.

Strese karşı önleyici etkisi olan karanfili gün içerisinde kullanarak stresle savaşmanıza yardımcı olur. Karanfil vücut sağlığının yanı sıra ciltte de antiseptik özelliği bulunduğundan cildin sivilcelenmesine engel olur. Özellikle akneli bölgelerin temizlenmesinde etkilidir.

Deri üzerinde yaraların iyileşmesini sağlar. Karanfili deri üzerine karanfil yağı olarak kullandığınızda cildin dezenfekte olmasına yardımcı olur.

Saçlarınızda karanfili kullandığınızda daha sağlıklı saçlarınızın olmasını sağlayabilirsiniz. Saç diplerini güçlendirerek saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Karanfil özellikle üst solunum rahatsızlıklarında etkili ve rahatsızlıkların hızla iyileşmesinde katkı sağlayarak dirençli bir vücudun olmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here