Karın Şişliği Nedir? Neden Olur?

Genel olarak herkesin arada karnı şişer ve bu şişme uzun sürmez. Fakat bazılarının karnı az yemesine rağmen sürekli şiştir ve bir türlü inmez. Özellikle yemek yedikten sonra şişen karın çok normaldir. Bazen kendimizi tutamaz ve doyduğumuz halde yemek yemeğe devam ederiz. İşte bu zamanlarda görülen karın şişliği hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Fakat az çok fark etmeden her yemek yemenin ardından görülen karın şişliği gibi bir probleminiz varsa mutlaka bir uzman hekime başvurmalısınız. Bu gibi şikâyetlerin bir veya birden fazla sebebi bulunabilmektedir. Bu tarz bir rahatsızlık genel olarak yenilen yiyeceğin türüne ve sindirim sisteminin bu besini sindirememe problemine dayanır.

Karın şişliği nedir? Sorusuna şöyle cevap verebilmekteyiz. Ortalama bir insanın midesi yaklaşık olarak bir litrelik hacme sahiptir ve rahatlıkla taşıyabilir. Mide esnek bir yapıya sahip olduğu için genişlemekte zorlanmaz. Fakat b u genişleme size şişkinlik olarak yansır ve rahatsız eder. Gaz ve fazla yemek yemek özellikle bu problemi arttıran bir etkendir. Bir taraftan da aşırı kilolu olan kişiler mide hacimlerini genişletmiştir ve ortalama bir insanı rahatsız edecek yemek yeme miktarı onları rahatsız etmez. Şimdi karın şişliği neden olur? Sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim.

Bazı insanlar karın şişliği sorunu nedir bilmezken, bazıları ise her yediğine ve içtiğine dikkat etmek durumunda kalabilir. Bu tamamen bünye ile alakalıdır ve kişiden kişiye değişir. Yiyecek intoleransı bünyenin bazı yiyecekleri sindirmekte zorlandığı veya sindiremediği bir rahatsızlıktır ve şişkinliğin önemli bir sebebidir. Sindirilmekte zorlanılan besinler maddeleri olarak süt, fruktoz, maya ve gluten gelmektedir ve bu besinler karın şişliğine sebep olan besinlerin başında gelmektedir. Bu besinlere intoleransı olan kişiler şişkinlik, ishal, gaz ve bulantı gibi problemlerle karşılaşır. Çölyak hastalığı bir yiyecek intoleransı hastalığıdır ve içerisinde gluten olan hiçbir besini yiyemezler. Bu besinler arpa, buğday ve çavdar olarak sıralanır. Bunları yemesi halinde şişkinlik, karın ağrısı ve ishal kaçınılmazdır.

Gaz yapan yiyecekler yani meyve, fasulye, marul ve brokoli gibi yiyeceklerin sık tüketimi. Kızartmalar ve hazmı zorlayıcı yiyecekler. Sindirim enzimlerinin eksik olması, hormonal dalgalanmalar, yaşam biçiminin stresli ve yorucu olması karın şişliğine sebep olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here