Menu

Kas Çeşitleri Çizgili, Düz ve Kalp Kası Nedir

Kas Nedir: Vücudumuzda kemiklerin çevresinde bulunan hareket etmesin sağlayan yapılara denir. Vücudumuzun dik durması ve hareketini sağlamak kasların görevi olmaktadır. Beyinden gelen sinirler kaslara iletilerek onların hareket etmesini sağlayarak vücudumuzun hareket etmesini sağlamış olur. Kemikler vücudumuza şekil veren sert biçimde olan yapılardır.

Kas Çeşitleri
Çizgili kaslar: İskeletimizi kaplayan kaslara denir.Şekiller silindir biçimde olup hücre zarının altında bulunurlar. İskeletimizi kaplayan kaslar olduğundan dolayı birlikte hareketlilik sağlarlar. Beyinden gelen emir doğrultusunda çalışırlar.

Düz kaslar: Tek çekirdekten oluşan kas hücreleridir. Oval şekli anımsatır, istemsiz şekilde çalışırlar otomatik olarak bunlardan birisi solunum kaslarıdır. Organlarımızın yapıları düz kaslardan oluşur.

Kalp kası: Çizgili kaslara benzedikleri gibi istem dışı çalışan kaslardandır. Sinirlerden meydana gelen kaslarda hasar görüldüğü takdirde felç gibi sorunlara sebep olabilir. Vücudumuzdaki diğer kaslara göre daha çok enerji harcayan kaslardır. Devamlı kasıldıklarından dolayı enerji ihtiyacı duyar.

çizgili kas

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.