Menu

Kavuk Nedir Hakkında Bütün Bilgiler

Beyaz pamuk ipliğinden örülmüş olan erkek başlığına kavuk denir. Etkin olduğu yıllar daha önce Osmanlı İmparatorluğu dönemini göstermektedir. Kişilerin sınıflarını belirleyerek halk arasında karmaşıklıklara neden olmuştur.

Kavuk yakın tarihimizde sıkça kullanılıp yapılan yeniliklerle kullanımları yasaklanmıştır. Kavuk denildiği zaman padişahlar, vezirler, hocalar gibi kişiler şapka niyetine kullanmaya başlamışlardır. Kudret ve gücün simgesi olarak tabir edilirler. Kavukların benzetildiği fes, takke, külah gibi ürünlerin sarılması sonucunda elde edilir. Dönemin padişahlarını sembolize ederken süslü taşlarla yapılmış olanlardır. Doğu ve Müslüman dünyası kavuk kullanırken batı dünyası ise taç kullanmıştır.

Kavuklar arasında farklılık olup bağlanış şekillerine göre değişiklik olur. İsteğe göre özel kavuklarda yapılır. Günümüzde yasak olmasına rağmen gizlicene kullanan kişiler halen vardır. Dini sembolize edip üstünlük gösterisi olarak kabul edilebilir. Kavuk takılmasının yasağı yeterince uygulanmadığından dolayı köy ve mezra gibi yerlerde halen kişiler kullanmaktadır.

kavuk

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir