Kayısının Faydaları Nelerdir

Potasyum bakımından zengin olan meyvelerden kayısı içersinde bol miktarda mineral barındırmaktadır. Tüketimi ile birlikte kalp atışlarını normale çevirmekle birlikte kasılmış kasların gevşemesinde önemli rol üstlenmektedir. Kayısının içinde özellikle beta karoten bulunması kanserin önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Magnezyum varlığı ile birlikte kemik erimesini önlemektedir. Diş sağlığınızı koruduğu gibi çürüklere karşı bir numaralı düşman olmaktadır.

Demir vücudumuza giren oksijenlerin dokulara kadar taşınmasına yardımcı olup kan yapımında önemli rol üstlenir. Kayısının içinde bol miktarda lif bulunması sağlık açısından çok önemli meyvelerden olduğunu göstermektedir. kuru kayısı dahi tüketilebilir reçeli yapılarak çocuklarında hazmını kolaylaştırarak kayısıdan sağlıkla faydalanabilirsiniz.

İnsan metabolizması için çok faydalıdır. Ülkemizde bol miktarda üretilmesi istediğimiz zaman kavuşabileceğimiz anlamına geliyor. Ağaçta yetişen meyvenin yüksekliği 4-6 metre aralığında değişir. Kabuklu halinde irice ve sulu olmaktadır. Kahverengi çekirdeğe sahip olan bitki tüylü ve serttir. Neredeyse bütün toprak türlerinde yetişebilir. Dünya genelinde yetiştirilebilecek bitki türü olduğu gerçektir.

Kanser riskini azaltır: Kanser hücrelerine karşı doğal koruyucular içermektedir. Bünyesinde barındırdığı antioksidanlar organlarımızı korumaktadır. Zararlı organizmaların vücutta yarattığı hasarları önleyerek vücuda giren zararlı UV ışınlarını korumaktadır. DNA yapısının değişikliğini koruyarak canlı yaşamına zarar gelmesinin önüne geçmektedir.

Kabızlığı önleyici etkiye sahiptir: Vücutta oluşacak kabızlık sorunlarına yönelik çözüm için gereklidir. Besin lifi canlıların yaşamının devamlılığı için gerekli görülmektedir. Kabızlık sayesinde doğal şifa sağlayıcı olarakta görülür. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler günde sabah akşam bir adet kayısı yemekle sorunu çözebilir. Kayısı tüketildiği takdirde bağırsaklardaki dışkının atılmasını sağlayarak beden temizliğine yardımcı olur.

Kalp koruyucu: Likopen ve C vitamini sayesinde doğal antioksidan üretimine yardımcı olur. Özellikle kalp krizi riskini azaltarak kalbin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Göze faydalı: Görme duyusunun zayıflamasını önlediği gibi sağlıklı yaşam sunmaktadır. E vitamini, A vitamini ve C vitamini gözlerin daha keskin görmesini, hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here