Kedi Kökü Nedir Faydaları

Valeriana Officinalis olarak da adlandırılan Kediotu köklerinin yaymış olduğu keskin koku sayesinde tüm kedilerin çok sevdiği bir bitkidir. Sahip olduğu bu koku kedilerin çok hoşuna gittiği için toprak altından bile bitkinin köklerini bularak çıkartırlar. Bitkiye kediotu adının verilmesinin temel nedeni de budur.

Nerelerde Yetişir?

Kediotu çoğunlukla Avrupa, Orta Asya ve Japonya’nın nemli iklim bölgelerinde görülmekle birlikte Türkiye’de de çoğunlukla Bursa-Uludağ’da ve Doğu Anadolu’nun bol nemli bölgelerinde görülebilmektedir. Yüz yıllardan beri birçok rahatsızlığa şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Faydaları

Çoğunlukla uyku bozuklarının önlenmesi amacıyla kullanılan kedi otu kökü aynı zamanda da sinirleri sakinleştirmek amacıyla ve anksiyete bozukluklarını gidermek için de kullanılabilmektedir. Kedi otu kökü özellikle eski Çin tıbbında doğal şifa kaynağı olarak sık sık tercih edilen bir bitkidir. Kedi otu kökü yara iyileştirici, sindirim sistemini düzenleyici ve bazı kalp sorunlarına karşı faydalı olması açısından kullanılan ve sağlık açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. Kedi otu kökü kedi otu kökü çayı, kedi otu kökü yağı, kedi otu kökü ekstreler ve tentür üretiminde de kullanılan çok faydalı bir üründür. Ayrıca içeriğinde sahip olduğu zengin uçucu yağlar ile de birçok farklı ilacın muhteviyatında yer alan bir üründür. Kedi otu kökü çay olarak içildiğinde adale gevşetmeye, uykusuzluğa, halsizliğe, yorgunluğa, romatizma ağrılarına ve psikolojik hastalıklara faydalı olmaktadır. Evde saklamak üzere kurutulan kedi otu kökü ağzı güzel bir şekilde kapatılmış cam bir kavanozda, loş, kuru ve serin bir yerde 1 yıl kadar güvenle tutulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here