Kehribar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kehribar, çam ağacı türünden Pinus succinifera ağalarından fosilleşmiş reçinesinden elde edilir. Kehribar günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan açık sarıdan kızıla kadar yarı saydam olan maddedir. Kehribarlar yüzyıllar boyunca Polonyalı denizciler tarafından toplanarak kadınlar için süs eşyası amaçlı kullanılmaktadır. Geçmiş tarihte çeşitli böceklerin yapışarak fosilleşmesini sağlamıştır. Geçmişten günümüze taşınan bir çok böcek türlerinin araştırılmasında kullanılmıştır.

Kehribar çeşitli işlemler doğrultusunda taş halini alarak şifalı olduğu düşünülmektedir. Oksijen, hidrojen, karbon ve süksinik asit bulunduğundan insanlara şifa dağıtmaktadır. Taşın saydam olması ultra yumuşaklık ve hafifliği ile göze çarpar. Kehribar rengi bakımından sarı ve kızıla doğru gitmektedir. Eskitilmiş olanlar daha önemlidir.

Kehribar şifalı taşlar arasında girilmiştir. Vücuda olumlu etkileri ile birlikte günümüzde yaygın olarak tespih olarak kullanılmaktadır. Kehribar taşından yapılan gerdanlıklar, guatr, astım, bronşit, solunum yolu hastalıklarını iyileştirici etkilere sahiptir. Kullanımları alerjik sorunlara iyi geldiği gibi iyileştirici özellikleri vardır. Kişilerin ruh sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Stres ve psikolojik olarak olumsuzlara iyi gelen taşlar sınıfındadır.

Kehribar taşı süs, ve sağlık alanında kullanılmaktadır. Alternatif tıpta önemli bir yere sahiptir. iyileştirici etkisi sayesinde bir çok tedavide kullanılmaktadır. Bedenle temas etmesi durumunda vücuda sıcaklık yaymaktadır. Takı eşyası olarak boyun çevresine takılması kişinin nefes alışverişini kolaylaştırmıştır. Değerli taşlardan olduğundan piyasada sahteleri bulunduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here