Kekemelik Nedir? Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri

Kekemelik, akıcı konuşma, ritim bozukluğuna denir. Kişi sözcükleri akıcı şekilde telaffuz edemez, ağız içinde tekrarlar ve kelimeleri birden çok kez kullanır. Hız, vurgulama, doğru duraklama noktalarını ayırt edemeden söylemeye çalışır. Telaffuz edememeden dolayı kendisini anlatamaz ve söylemek istediklerini zar zor aktarırı. Kekemelik sorunu kişilerin bir şeylerden kaçma, korku, sosyal çevre, ailevi etkilere bağlı olarak yaşanabilir. Bazı kelimeleri dile getirebilirken bazen suspus kalır.

21. yüzyılda kekemelik üzerine önemli çalışmalar yapılarak gelişmeler elde edilmiştir. Tedavi edilebilir yöntemler geliştirilmesi mümkün hale getirildi. Davranışlara yönelik yapılacak eğitim programları sayesinde kekemeliği önleyebilir hale gelmişlerdir.

Kekemeliğe neden olan etkenlerin bulunması tedavisinde önemli rol üstlenir. Nörofizyolojik sorunlara dayanı olduğunda, periferik yapısında dil formulasyonu, konuşma algılanması, planlanma ve algılanma sorunlarında tedaviye gidilir.

Kekemelik tedavilerinde genelde terapi uygulanır. Kelimelerin doğru telaffuzları, akıcı şekilde konuşma üzeride pratikler yapılarak düzeltilebilir. Akıcılığı arttıran metotların uygulanması kekemeliğin azaltılmasında etkilidir.

Kekemelik neden olur?
Kekemeliğin nedeni genetik, çocuk gelişimi, nörofizyoloji ve aile dinamiklerine bağlı olarak dört farklı şekilde ortaya çıkar. Genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkma oranı %60’lardadır. Çocuklar gelişim çağında yeterli gelişme gösterememeleri kekemeliğe neden olabilmektedir. Yüksek korku, travma gibi olaylarda kekemeliğe neden olan faktörler arasındadır.

Kekemelik yaygın durumlardan olup her 100 kişiden birisinde kekemelik rahatsızlığı görülür. Derecelerine göre insanlarda konuşma akıcılığı bozukluğu ile anlaşılabilir.

Kekemelik tedavisi
Tedavi çocuklarda ve yetişkinlerde ayrı şekilde uygulanmaktadır. İlk aşamada erken teşhis ve tedaviye erken başlanması önemlidir. Çocuklar üzerinde daha etkili olarak önüne geçilebilir durum olmaktadır. Konuşma akıcılığını düzeltmeye yönelik yapılacak hareketler sonucunda tedaviye ulaşılması mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here