Kekin Kabarması İçin Ne Yapmalı?

Her işin, bir püf noktası vardır. Yemek, tatlı veya çörek hazırlarken mükemmel sonuçlar elde etmeyi hemen her ev hanımı ister. Özellikle ev hanımlarının, birbirleriyle adeta yarış halinde oldukları tatlı çörek, yani bir diğer ismiyle kek, sofraların olmazsa olmazıdır. Ancak, her işin olduğu gibi, kek yapmanın ve pişirmeninde püf noktası muhakkak vardır. Kekin kıvamını tutturmak ve istenildiği gibi kabartmak için, bu püf noktaları uygulamak gerekmektedir. Dilerseniz püf noktalara bir göz atalım;

– Kekin kabarması için, kullanılacak olan yumurtanın, oda ısısında olması gerekmektedir. Yani, buzdolabından çıktığı gibi yumurtaları kullanmak, kekin kabarmasını önler. – Kek yaparken, her bir yumurta için, yarım su bardağı şeker kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, kekiniz istediğiniz gibi kabarmayabilir.

– Kek hamurunun mikser yardımıyla iyice çırpılması, kekin daha iyi kabarmasını sağlar

– Kek yaptığınız esnada,, fırınıda çalıştırmak gerekmektedir. Isınmış fırında kek daha iyi kabarır. – Keki fırına surdukten sonra, fırının kapağının sık sık açılmaması gerekmektedir. Fırının kapağını sık sık açıp kapatmak, kekin çökmesine neden olur.

– Yumurta ve şekeri çırparken, içerisine yarım çay kaşığı tuz atmak kekin daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.

– Kekin daha iyi kabarması için, kek karışımına iki damla limon suyu damlatmak yeterli olacaktır. Mükemmel bir kek hazırlamak için, bu püf noktaları uygulamak yararınıza olacaktır. Bu püf noktalar sayesinde, istediğiniz sonuçları elde edebilmeniz oldukça mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here