Kemoterapi Nedir? Neden Uygulanır?

Kanser hastalığının yaygınlaşmasından dolayı ilk olarak uygulanan tedavi yöntemi kemoterapiyi sıkça duymaya başladık. İnsanlar kemoterapi hakkında fazla bilgi sahibi olmaması adına duyduklarını dilden dile dolaştırıyorlar. Kemoterapi’nin açıklaması “kimyasal ilaç yoluyla tedavi” olarak kanser hastalıklarında kullanılan tedavi şeklidir. Sağlığımızı olumsuz olarak etkileyebilecek olan hastalıklara karşı tedavisinde kullanılır.

Doktorlar tarafından araştırmalar yapılarak, hastalık türüne göre tedavi şekli uygulanmaktadır. Hastalığı kontrolü, yok edilmesi ve etkileri azaltmak adına çalışmalar sağlanır. Doktorun kemoterapiye ihtiyacı olan kişinin durumuna bağlı olarak uygulamalarda bulunur. Kriterler doğrultusunda hastaya uygulanacak 3 farklı tedavi yöntemi;

– Hastalıklı hücrelerin yok edilmesi.
– Hastalıklı hücrelerin yayılmasının önlenmesi.
– Kanserden kaynaklı olan etkilerin yok edilmesi.

Kemoterapi kanser hastalığında her zaman olumlu yanıt veremeyebiliyor. Uygulanacak tedavinin yanında radyoterapi, cerrahi müdahalelere gerek duyulur. Psikolojik olarak kendilerini hazırlamalı ve bağışıklık sistemini vereceği yanıt doğrultusunda gerçekleşmektedir. Hasta morale ihtiyacı olduğundan dolayı tedavinin olumlu sonuç verdiği görülebilir. Genelde kemoterapi ilalarının kullanılmasının yanı sıra hastanın morali sayesinde hastalığı yendiği bilinmektedir.

Kanserli hücreler vücudumuzda kontrolsüz şekilde kendisini gösterir. Hızla yayılmasından dolayı hücreler işlevsel olarak görevlerini yerine getiremez. Çeşitli etkiler ortaya çıkar, bunlar vücut fonksiyonlarının yanı sıra kullanımının kaldırılması olmaktadır. Kontrolsüz büyüyen hastalıkların tedavisinde doğrudan etki yaratarak yok edilmesi gerekli olabilir.

Yan etkileri
Kemoterapi ağır bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı etkiler kendisini gösterebilir. Vücudumuzda gelişen bir çok hücre öldürülerek tamamen temizlenmesi sağlar. Hücreler görevlerini yerine getiremediği gibi kişilerde yan etkiler kendisini doğrudan gösterir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması enfeksiyonlara davet çıkartacağından dolayı kişiler oldukça dikkatli olmalıdır.

– Saç dökülmesi ve tırnaklarda deformasyon
– Bağışıklık sisteminin zarar görmesi
– Trombosit sayısında azalma
– Hâlsizlik
– Kansızlık
– Mide bulantısı, kusma
– Boğaz problemleri
– İshal, kabızlık
– Boşaltım sistemi bozuklukları (böbrek sorunları, ishal, kabızlık vs.)
– Ciltte aşırı hassasiyet
– Hormonal bozukluklar
– Psikolojik olumsuz etkiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here