Menu

Kervansarayların Önemi Nedir

Kervansarayların Önemi Kısaca, Kervansaray Hakkında Bilgi

Kervansarayların ticaret yapılması için önemi büyük olmaktaydı. Güvenlik açısından ve konaklama olarak her türlü ihtiyacını karşılamak için ticaret yollarının üzerlerine kurulmuştur. Devlet tarafından yapılarak ticaretin gelişimi için askerler tarafından korunmaktaydı.

Kervansaraylara baktığımız zaman geçmişte 100 üzerinde olduğu bilinir Türklerin İslamiyeti kabul etmesi ile birlikte dönemin Selçuklu Devleti tarafından en iyi halini alarak yönetilmiştir. İlk olarak ortaya Selçuk Hanları tarafından yapılmıştır askerlerin konaklama yeri olarak yapıldıktan sonra zamanla ticaret ve ihtiyaçların karşılanması için kapılarını açmıştır. Konaklama ve dinlenme yerleri olarak ta bilinir. Her kervansaray arasındaki mesafe 9 saatlik yol ve 40km denk gelmektedir.

Ticaret için büyük önem taşımaktaydı yağmacılar ve hırsızlar tarafından kervanlara saldırı olurdu sığınacak yer olmadığından dolayı belirli bölgelere devlet kontrolünde kervansarayların yapılıp ticaret yapacak olanların burada konaklayarak, yemek, sağlık, ibadet ve hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılarlardı. Ticaretin yapıldığı bir yerde kervansaraylar olmuştur.

kervansaray

kervansaray

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir