Kilo Almanın İpuçları

Kilo almak isteyip öğünlerini arttırarak ve porsiyonları normalden fazla yemeleri yeterli gelmeyebilir. Zayıflık konusunda sıkıntı yaşayan kişiler bir an önce kilo almak için adeta diyet yapmaktadır. Yemek yememize rağmen kilo almamak altında yatan sağlık sorununu gösteriyor olabilir. Vitamin hapları ve iğneleri aklımızdan çıkartarak sağlıklı bir şekilde kilo alınmalıdır.

Yemekten önce bol sıvı tüketilmesinden sonra iştahları kapanabilir. Kahvaltımızda bal, pekmez, kaymak, tereyağı, yumurta, peynir, reçel gibi iştah açıcı gıdaların tüketilmesi önemlidir. Yufka ekmeği, peynir, tost yememiz güne güzel başlamamızı sağlamaktadır. Birazda olsa sabahları kahvaltıda tatlı gıdaların tüketilmesi gün boyunca açlık hissi yaratarak gün boyunca yemek yememizi sağlar. Sabahları iştahınız olmuyorsa kahvaltılık gevreklerin tüketimini desteklemektedir.

Ara öğünde doğru şekilde beslenmek kilo almamıza yardımcı olacaktır. Acıkacağımızdan dolayı kan şekerimizde değişmeler olabilir. Lifli ürünlerin tercih edilmesi metabolizmamızın çalışmasını sağlayarak kilo almamızı destekleyecektir. Taze meyve yenebilir veya suyu içilmesi doğru olmaktadır. Ara öğünde 2 elma yada 1 elma ve 3 kayısı tüketmek size bol miktarda kalori sağlayacaktır. Zayıf kişiler kilo almak için bir dilim kek ve bir bardak süt içmesi yeterli olabilir.

Kilo almak isteyenin kontrolleri yapılarak metabolizmasında herhangi bir sorun olup olmadığı bakılmalıdır. Günlük olarak kişinin ne kadar kaloriye ihtiyacı var bunlar ölçülerek uzman tarafından belirlenmelidir. Bazı insanlar çok yemelerine rağmen günlük ihtiyaçlarını karşıladığından dolayı kilo almasına neden olmaz. İlk önce durumun altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Besin değeri bakımından yüksek ve çabucak tüketilen gıdalar tercih edilmelidir. Sütlü tatlılar, meyve tatlısı, süt, ayran ve yoğurt tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği öğünlerimiz açısından önemli olduğundan dolayı aksatılmamalıdır. Kilo almak isteyen kişiler akşam yemeğini daha çok önemsemelidir. Zayıf insanlar günlük beslenmesi akşam yemeğini etkilemektedir. Sabah kahvaltıları ve ara öğünden sonra akşam yemeğini desteklemektedir. Akşam yemeğinde fazla su tüketmeden aç olarak başlamalıdır. Sütlü tatlı ve meyvelerin tüketilmesi yardımcı olacaktır. Karbonhidrat bakımından zengin olan pilav, patates, makarna birazda protein bakımından et, tavuk ve yumurta tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here