Kına Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kına, 2.60 metre uzunluklarına ulaşan çalı ve küçük ağaç şeklinde olan bitkilerden elde edilmektedir. Kurutularak toz haline getirilip karışım sonucunda uygulanmaktadır. Kuzey Afrika bölgesinde daha çok üretilmektedir. Dikenli ve beyaz çiçeklerden olup esmer yeşil renkli yapraklarından elde edilir. Saç, tırnak ve parmakların boyanması amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde örf ve adetler gereğince askere gidenlere, nişanlarda kullanılmaktadır.

Kına faydalı olduğundan çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Su ile kaynatılarak ateş yanığı üzerine sürülmesi acıyı kesmektedir. Merhem halinde uygulanarak sinirlerin yumuşamasını sağlar. Toplama özellikleri sayesinde organlara destek olur. tereyağı ile macun ile müzmin uyuz yaraları gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Kına hoş bir kırmızı renge sahiptir. Saçlarda, ellerde, ayaklarda yapılarak uygulanmaktadır. Hindistan’da kınadan dövmeler dahi yapılır, süsleme sanatında yer verilen boya niyetine kullanılmaktadır. Çocuklar çiçek gibi hastalıklara yakalanırsa eğer kına ile iyileşme süreci çalıştırılır.

Güzellik olarak kullanılan kınalar saçı kırmızılaştırarak güzelleştirilmektedir. Saçları koruyarak bakımını yapar. Peygamber efendimiz “saç ve sakalın beyazlığını gidermek için kına” kullanılmasını önermektedir.

Kına geçmişten günümüze tedavi amaçlıda kullanılmıştır.
Tırnakların tedavisinde kına yapımı ile besleyici etkisiyle bakım yapar.
Uyuz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
Vücutta çıkan sivilce ve aknelere yönelik kullanılır. Cilt hatalıklarına yönelik koruma sağlamaktadır.
Baş ağrısı çeken kişiler için kına iyi gelmektedir.
Kınanın kokusu vücudu etkileyerek insanın huzura kavuşmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here