Menu

Kirazın Faydaları Nelerdir

Yaz aylarının sevilen meyvesi kiraz damağımızda hoş bir tat bırakıyor. Sevilen ve sulu meyvenin vücudumuza çok faydası vardır. Bir çok faydası olan kiraz başta boşaltım sisteminde yardımcı olur. İdrar söktürücü, kabızlık önleyici etkisi vardır. Tuvalete çıkma sorunu yaşayanlar için kiraz ishal etkisi yaratarak tedavinizde yardımcı olabilir. Yediğiniz yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olur. Böbreklerdeki toksinlerin temizlenmesine, safra kesesindeki taşın atılması, kumların dökülmesini sağlar. C vitamini bakımından faydalı olan kiraz günlük bir avuç kadar tüketmeniz ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kalp damar hastalıklarını önleyen sağlıklı yaşamanıza imkan tanımaktadır.

Kiraz gözleriniz için lif kaynağıdır. Uyku sorunu ve stresle karşı karşıya kalıyorsanız eğer kiraz yiyebilirsiniz. Uykunuzu düzene sokmak ve sağlık sorunlarının önüne geçmek için gereklidir. Yurtdışında yapılan araştırmalara göre kiraz tüketmek kanser riskini azda olsa azalttığıdır.

Kabızlık sorunu yaşayanlara 7-8 adet kiraz yaprağını kaynamış suda 2-3 dakika kadar bekletin. Süzgeçten geçirdikten sonra 1 bardak tüketin kabızlığa iyi gelecektir.

Kiraz doğal iltihap önleyici olmaktadır. Bilim insanlarının da desteklediği çalışmalarda kiraz tüketen kişilerde iltihaplanmalar daha az rastlanmaktadır. Ağrıların hafifletilmesinde kiraz tüketilmelidir.

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında olan kiraz bir çok sağlık sorununa iyi geliyor. Hastaların ve sağlıklı insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bir çok faydası olduğu gözlemlenmiştir. Kolestrolü sabit seviyede tutar ve yükselmesini önler. sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Göz hastalıklarını önleyici özelliği bulunduğu biliniyor. Kilo vermek isteyenler için ideal meyvelerden birisidir. Yaşlanmayı geciktirdiği gibi cildinizin yenilenmesinde önemli rol üstlenir. Vücudunuzun iltihap sorunları ile karşı karşıya kalmasını önlemektedir. Bağışıklık sisteminizi korur ve yükseltir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılar. Kandaki zararlı maddelerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Kanser oluşumunu önlemesi tıp dünyasında büyük ses getirmiştir. Yemekten önce bir avuç kiraz sindirim sisteminizi hızlandıracaktır.

Diyabet riskini düşürür
Cildi korur, yaşlanma belirtilerini geciktirir
Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar
Kalp ve damar sağlığını korur
Nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır
Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kirazın Zararları ve Yan Etkileri?

Kirazı tükettikten sonra su içilmesi önerilmez. Hazımsızlığa ve mide şişkinliğine neden olabilir. Karın ağrısı ve ishal başlangıcına da sebep olmaktadır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.