Kışın Gripten Korunmanın Yolları

Kasım ayı pastırma yazı olarak da bilinir. Bu ay kışa geçişin son dönemidir. Hava şartlarının değişiklik gösterdiği pastırma yazının bitmesi ile değişken hava şartlarında bireyler kendilerini koruyamazlarsa Gripe yakalanabilirler. Grip halk arasında basit bir rahatsızlık olarak görülmekle birlikte risk taşır. Özellikle risk grubunda bulunan 65 yaşından büyük kişiler, kalp hastaları, Kronik akciğer hastaları, Diyabetliler, Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, böbrek yetmezliği olanlar, Kanser hastaları, Astımlılar, Sağlık sektöründe çalışanlar, Huzurevi, bakımevi, okul, toplu iş yerleri gibi ortamlarda yaşayanlar risk altında oldukları için her yıl eylül – ekim veya Kasım aylarından birinde henüz Gripe yakalanmadan Grip aşısı olmaları önemlidir.

Grip aşısı olmaması gereken grup ise şöyle sıralanabilir. 6 aydan küçük bebekler, Yumurtaya karşı alerjisi olanlar (yumurta yediğinde alerjik şoka girenler), Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlardır. (ancak doktor tarafından kesin gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler).

Grip virüsü vücuda girmeden korunmak vücut direncinin düşmesini engellemekle sağlanabilir. Özellikle mevsimine göre giyinmek, bol sıvılı gıda ve taze sebze, meyveleri tüketmekle sağlanabilir. Hasta olan kişilerle temastan kaçınmak zorunlu olarak yanlarında bulunmak gerekiyorsa da maske kullanmak, spor yapmak, ortalama sekiz saat düzenli uyku uyumak önemlidir.

– Sık sık ellerimizi yıkayarak temizliğimize dikkat etmeliyiz. Ellerimizle gün içinde her yere dokunuyoruz, yüzümüze ağzımıza götürdüğümüzde hastalanmamız kaçınılmaz oluyor.
– Kış ayı malum bol miktarda meyve tüketilmeli.
– Tavuk suyundan yapılmış çorba gripten korur.
– Günlük bir kase yoğurt kalsiyum ihtiyacımızı karşılar.
– Sigara gibi zararlı alışkanlıklar bağışıklık sistemimizi zayıflatır.
– Günlük 8 bardak su içerek vücudumuzun sağlıklı çalışmasını sağlayabiliriz.
– Grip aşısı olarak erkenden bağışıklık sistemimizin korunmasını sağlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here