Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Kızamık, yüzde ve vücutta kırmızı noktaların oluşmasıdır. Yaz ve kış aylarında otaya çıkan virüsün sebep olduğu bilinmektedir. Herkes hayatında bir kez olsun kızamık hastalığına yakalanır. Yakalanmayan kişi ileriki dönemlerde yakalanması mümkün olmaktadır. Tedavisi mümkün olan rahatsızlık olduğundan ciddiye alınmaz. Vücutta halsizlik ve ateşlenme ile kendisini gösterir. Çocuklarda daha sık görülen rahatsızlıklardan olmaktadır. Yaşadığınız boyunca bir kez yaşanır yada bağışıklık kazanıldıysa yaşanmazda.

Kızamık belirtileri;
İlk olarak kişilerde ateşlenme ve halsizlik ile kendisini belli eder. Kişide titreme ve ağız içinde oluşan beyaz lekeler doğrultusunda belirtilerini devam ettirir. Gözlerde kızarma ve vücudun çeşitli bölgelerinde kırmızı noktalar oluşmaktadır. Vücut üzerindeki kızarıklar döküntüler halinde olur. Lekeler zaman içinde kendisini daha belirgin hale getirir.

Kızamık aşısı bebeklik döneminde yaptırılması gerekmektedir. Aşıların yapılması bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak yakalanmayı önlemektedir. Hamile iken yapılması tavsiye edilmeyerek doğum sonrası bebeklere yapılacak iki aşamalı aşı sayesinde korunurlar. Erken doğan bebekler için 12. ay, normal doğumlarda 15. ay ve diğer aşıda 4-6 yaş arasında yapılmalıdır.

Kızamık tedavisi;
Hastalık sürecinde genelde bağışık sisteminin kendi savunması yapması beklenir. Doktor tarafından tedavisinde genel olarak ateş düşürücü ve sakinleştirici verilir. Bunun dışında kişi evine gönderilir ve evde tedavisi sağlanır. Hastanın yaşadığı alanın sıcaklığı 20 derece olarak ayarlanması gerekir. Ilık bezle hastaya tedavi uygulanabilmektedir. Beslenmesi önemli olduğundan dolayı bol miktarda C vitamini, et ve süt ürünlerin tüketimini arttırması gerekmektedir. Odası sıkça havalandırılarak havanın temizlendirilmesi gerekmektedir. Sıvı tüketimi arttırılarak meyve ağırlıklı beslenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here