Menu

Kızılay Haftası İle İlgili Yazı

Kızılay Haftası Kısa Yazı, Kızılay Hakkında Yazı

Kızılay yardım kuruluşu olarak zor durumda olan insanlara yardım etme amaçlı olarak kurularak hiçbir kar amaçlı gütmemektedir. Savaşta, doğal afetlerde, zor günlerde, mağdur olanlar ve açlık çekenlere yardım ulaştırarak yaşamak hakları onlarında olduğunu bilerek gerekli yardımlarda bulunmuştur.

Önemli günlerden birisi olarak her yıl 29 Ekim – 4 Kasım arasında Kızılay haftası olarak kutlanır. Yardımlaşmanın önemi ve birlik beraberlikle yapılacak olanları göstermektedir. Eğitim seminerleri verilir, etkinlikler düzenlenir, konferanslarla amaçları ve hedefleri açıklanır.

İnsanların zor durumda olmaları haberdar olarak muhtaç ailelere dahi erzak ve sağlık yardımında bulunarak insanlık için büyük adım atıyorlar. Eski zamanlarda insanlar çok yardımsever olarak yaptıkları yardımlarının doğru yerlere gitmesini dilemişlerdir. Atatürk zamanında dahi olan ve desteklediği bir kurum olmuştur. Kökeni Osmanlı zamanına dahi dayanmaktadır insanlara yardım eden bağımsız tek kuruluş olmuştur. Askerlere ve halka yardım etmesi ile birlikte ilk zamanlar ismi Hilal Ay, Ahmer Kırmızı ve Cumhuriyetin etkisiyle birlikte Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır.

Hastalıklara karşı çadır, erzak, sağlık, barınak, yiyecek gibi konularda yardımcı olurlar. İnsanlar arasında ayrım etmez gerek savaşlarda düşmanlara dahi yardım verecek kadar yardımsever kuruluş olarak hizmette bulunmuştur.

Derneğin bayrağı kırmızı beyaz olup üzerinde kırmızı aydan oluşmuştur. Yapacağınız bağışlar yardıma muhtaç olan herkese ulaşacaktır. Yaptığınız yardımlar hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi kurban zamanlarında vekaleten bağışlarda bulunabilirsiniz.

kızılay

kızılay

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir