Klimanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Yaz aylarında sıcaklardan bulananlar çare olarak kendilerine vantilatör ya da klima altında serinlemeyi buluyorlar. Sıcaktan bunalan insanlar, nefes alıp vermekte bunalanlar, strese girenler, su kaybı yaşamalarına neden olarak sağlığa zararlı oluyor. Klimalar günlük yaşantımızın her alanında kendisini gösteriyor, serin ve refah bir alan ararken klimaları tercih ediyorlar. Odadaki havayı soğutucu olduğu gibi olumsuzluklara karşı koruyucu etkileri vardır.

Hayatımıza giren klimaları evlerde, iş yerlerinde ve çalışma alanlarının olduğu her yerde karşımıza çıkıyor. Sıcaktan bunalan kişilerin ilk tercihleri klimalar oluyor.

Klima çarpması
Sıcak havalarda serin hava üfleyen klimaların karşısına geçmemek gerekir. Soğuk havanın vücudumuza vurması sağlığımıza etki yaratabilir. Boyun tutulması, başımızı döndürememe, nefes alırken göğüste batmalar, üşüme ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olur. Kişiler birazda olsa dikkat ederek soğuk ve sıcak hava arasında ani geçişler yapmamalıdır.

Zatürree
Klimalar çocuklarda özelikle zatürree gibi hastalıklara nedendir. Çocuklarda ve yaşlılarda sık görülen durumlardandır. Sigara içmeyen kişilerinde dahi akciğer hastalıkların neden olur. Alerjik zatürree ciğerlerin nemlenmesi ve soğuması sonucunda bakterilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Klima karşısında fazlası ile durulmamalıdır. Duştan çıkıldığı takdirde serinlemek için klima karşısında kalınmamalı. Kişiler farkında olmadan zatürree hastalıklarına davet çıkartabilir.

Sıcak ve soğuk havanın insanları doğrudan etkilemesinden dolayı sağlık sorunlarına neden olabilir. Baş ağrılarını beraberinde getirdiği gibi kişilerin hastalanması kaçınılmaz oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here