Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Koah, akciğer hastalıklardan olup hava yolu ile taşınan mikropların akciğerlerin dallarının uçlarında bulunan küçük hava baloncuklarına ulaşarak tıkanmasına neden olur. Sağlıklı insanlarda bu hava baloncukları açık ve temiz olur. Hava içeri girer ve dışarı çıkar.

Koah hastalığından dolayı hava yolları daralarak daha az hava girmeye başlar. Solunan havanın sigara dumanı olması duvarların kalınlaşması, şişmesine ve kaslardan dolayı tıkanmasına neden olur. Hava yollarından nefes yerine balgam çıkarak kendisini gösterir. Her yaştan insan koah hastalığı ile karşı karşıya kalabilir. Sizde bu hastalığa yakalanmamak için mutlaka sigara kullanımınıza dikkat edin.

Koah hastalığı kimlerde görülür?
Her yaşta insanda görülebilen hastalıklardandır. Koah hastalığı başkasına bulaşmaz ama sigara veya pasif içicilik durumları varsa zamanla sizde etkilenirsiniz. Her türlü tütün ürününün uzun süre tüketilmesi sonucunda akciğerlere zarar verir. Yıllardır tozlu ve dumanlı ortamlarda durmanız sağlığınızı etkiler.

Hastalığın belirtileri
Öksürük
Balgam
Nefes alıp vermekte zorluk
Soluk darlığı
Kalp yetmezliği
Hareket halindeyken kolay yorulma
Göğüste tıkanma
Hırıltılı solunum

Koah hastalığından dolayı ciğerlerinize yeterince oksijen girmez. Tek seferde ihtiyacımız olan oksijene ulaşamadığımızdan dolayı vücudumuz etkilenir Hava yollarından dolayı insanlar etkilenerek göğüslerinde sıkışıklık hissi görürler. Zaman içinde nefes alıp verirken daha zorlu hal alarak tıkanmalar meydana gelir.

Hastalık bazı durumlarda tozlu ve dumanlı alanlarda çalışmaktan meydana gelebilir. Örneğin çimento fabrikaları, madencilik gibi dumana maruz kalan kişilerde etkilenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here