Konuşma Bozuklukları ve Tedavi Yöntemleri

Küçük yaşlarda ortaya çıkan konuşma bozukluğu, tedavi edildiği sürece sorun olmaktan çıkar. İlerleyen yaşlarda daha belirgin ve yerleşmiş olacağından sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Ebeveynler çocuklar üzerinde konuşma bozukluklarını tedavi ettirebilirler.

Konuşma bozukluğu nasıl anlaşılır?
Kelimeleri tam telaffuz edemez, söylemek istediklerinde takılır. Kendilerini anlatacak ve tarif edecek olan kelimeleri kullanmakta zorlanırlar. Çocuklar öğrenme çağında kelimeleri telaffuz etmekte zorlanırlar. Konuşma bozuklukları ilerleyen yaşlarda halen telaffuz yeteneklerini düzeltememe sonucunda ortaya çıkabilir. Günlük hayatta kullanılan anne, baba gibi kelimeleri doğru şekilde telaffuz etmeleri gerekmektedir. Çocukların çene, diş ve ağız yapılarına bağlı olarakta bozukluk görülebilmektedir. Doğru kontrol edilemeyen çene yapısından dolayı kelimeler telaffuz edilememektedir. Tıbbi tedavi gerektirerek kekemelik oluşmasının önüne geçilmelidir.

Konuşma bozuklukları nelerdir?
En sık rastlanan konuşma bozukluğu kekemelik olarak bilinmektedir. Bunlar R, S, Ş gibi harfleri söylemekte zorluk çekmeleri sonucunda olur. Kekemelerin büyük kısmı erkek olması konuşma bozukluklarında her dört kişiden üçünün erkek olduğunu göstermektedir.

Konuşma bozukluğu tedavisi
Pratik ve egzersizler sayesinde konuşma bozukluğu kişiler tarafından tedavi edilebilir. Uzmanlar tarafından da çene yapısında sorun olmadığı takdirde egzersizler sayesinde sağlanmaktadır.

Ağzınızı açın ve dilinizi dışarı çıkartarak yukarı, aşağı, sağa ve sola döndürünüz. Dilinizi hareket ettirerek kelimeleri daha doğru şekilde telaffuz edebilirsiniz.

Dilinizi dışarı çıkartarak dudaklarınızın kenarında yavaşça gezdirin. Köşelerde bastırarak vurgulayın.

Dilinizin ucunu çenenize değdirmeye çalışın.

Dilinizle yarı ve tam daire çizmeye çalışın.

Dilinizi dondurma yalarmış gibi hareket ettirin.

Parmağınızı yanağınızın üstüne koyun ve dilinizle parmağınızı bulmaya çalışınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here