Menu

Konuşmada Dikkat Edilecek Hususlar

İnsanlarla iletişim içersinde olup onlara haberleşmek için konuşmaya ihtiyaç duyarız. Konuşma yaparken başkalarına karşı bazı hususlara dikkat ederek iyi bir dinleyici ve konuşmacı konumuna geçebilirsiniz. Konuşmada dikkat etmeniz gereken hususlardan sizlere bahsedeceğiz. Yapacağınız konuşmalar doğru şekilde olup düzgün bir dil bilgisi sayesinde tamamlanabilir. Başkaları ile olan iletişimiz sizin nasıl biri olduğunuz konusunda onlara rehberlik edecektir.

Konuşmacı olan kişi kendisine güvenmeli düzgün ve akıcı bir dille karşısındakileri etkisi altına alması gerekiyor. Kelimelerin telaffuzuna dikkat etmeli. Duraklama ve üstüne basılacak noktalara daha ağır ses konuyla belirtmeli. Mimiklerinize dikkat ederek etkinizi yükseltebilir görsel olarak beden dili ile de anlattığınız durumda daha etkili olacaktır.

Konuşma yaparken başkalarını rencide edilmemesine dikkat edilmeli. Dinleyiciler sizinle aynı fikirde olmayacağından dolayı hepsinin haklarına saygı göstermelisiniz. Kırıcı olmadan düşünce özgürlüğüne saygı göstermelisiniz. Argo ve hakaret gibi kelimelerden kaçınarak saygın bir konuşmacı yerinde olmalısınız.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.