Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Evimizde besleyebileceğimiz, evcilleştirebileceğimiz cana yakın hayvan dostunuzun bakıma ihtiyacı olacaktır. Hayatımızı paylaşabileceğimiz canlı olacağından temiz ve bakımlı olması her iki taraf açısından önemlidir. Evinizin içinde rahatlıkla dolaşan, cana yakın evcil hayvanınızın kendi sağlığını unutmamalısınız.

Herkes kendisine arkadaş olarak bir canlı ister. Kendisini karşılıksız sevecek, oyun oynayabilecek, hoş zaman geçirebilecektir. Köpek sahibi olmak istiyorsanız eğer sorumluluklarını bilmelisiniz. Uzun yıllar boyunca sizinle birlikte olacağı, aranızda kuvvetli bağların gelişeceği köpeğinize bir şey olmasını istemezsiniz. İlk olarak yavruyken alacağınız köpeğiniz hep ilgi isteyecektir. Sizi annesi ve sahibi olarak görerek gördüğünde sevinecektir. Köpeğiniz arkadaşlığınızdan daha öte noktada olabilir. Ona davranışınız, sevginiz ve fedakarlıklarınız köpeğinizi mutlu edecektir. Bakımını üstlendiğiniz köpeğinizle günde birkaç saatten fazla ilgi göstermeniz gerekebilir. Köpekler kendi halinde yaşayan canlılar olduklarından sizin desteğinize ihtiyacı vardır. Diş sağlığı sizin kadar önemli olmaktadır.

Köpeğinizin tüyleri yağmurdan, sudan ve yattığı yerden dolayı değişecektir. Tüylerinizi tarayarak temizlemelisiniz, özenli ve güzel olmasına dikkat edilmelidir.

Köpeğinizin kimliğini almalı, veteriner kontrolünden geçirerek aşı takvimini zamanında yaptırmanız gerekmektedir.

Canlılar dinlenmek için yatacak güzel yerler isterler. Kendiniz için ne kadar özeniyorsanız köpeğiniz içinde özenmelisiniz. Köpeğinizin yattığı yerin soğuk olmamasına dikkat ediniz.

Sosyal olması adına fırsatını bulduğunuz sürece dışarıya çıkartınız. Yürümeyi, koşmayı adeta özgür olmayı isteyecekler. Çimenlere, topraklara ayak basarak kendilerini gösterebilirler. Köpeğinizle devamlı ilgilenen psikolojik olarak yıkıma girmemelidir. Köpeğiniz aktif canlı olduğundan dolayı onu gezdirin, koşmasını ve özgürlüğü hissetmesini sağlayın.

Köpeğinizin tırnak ve pati bakımlarını yapın. Gün içinde en çok kullandıkları yerlerinden olduğundan dikkatli olunması gerekiyor.

Sorumluluk sahibi değilseniz köpek almamalısınız. Çocukların anlık heveslerinden dolayı alınan köpekler bir zaman sonra kapı önüne bırakılıyor. Sevginizi ve kalbinizi göstererek onlara yardımcı olunuz. Çocuğunuz için değil ömürlük olarak bakabileceksiniz alın. Sahipli köpekler sokaklarda kalmamalıdır. Sizinle aranızda bağ kurduktan sonra ondan ayrılmamalısınız. Bağlarınız zarar görmemeli, bir hayatı sonlandırmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here