Menu

Kortizon Nedir, Nerelerde Kullanılır

Böbreküstü bezlerinin salgıladığı hormonlardan birisidir. Steroitler için önmeli ormanlar arasında yer almaktadır. Kandaki şeker miktarını arttırmakla görevli ve proteinlerin yıkımını azaltmakta ve vücudumuzu kullanarak uyarı vermektedir. Şeker hastaları için dışarıdan ilaç olarak alınması zararlı olabilmektedir.

Tıpta kullanılmasının önemli sebebi antienflematuar etkisine bağlıdır. Alerjiyi önleyici özelliğine sahiptir. Vücudumuzdaki su dengesini korumakla görevlidir.

Kortizon ilaçları hastalığı tamamen tedavi etmezler kullanılması tehlike arz edebilir ve dikkatli doktor kontrolünde alınması gereken ilaçlardan birisidir.

Doğumumuzdan ölümümüze kadar salgılanan hormonlardan birisidir. Sinirlendiğimiz zaman hormon saygılama katsayısı 10 kat artmaktadır. Bazı hastalıklar sonucu salgılama azalır ve dışarıdan ilaç yolu ile alınması gerekmektedir.

Kartizon Kullanılan Hastalıklar
Romatizmal hastalıklar, kan hastalıkları, sinir hastalıkları, kalp ve damar, bağ dokusu, alerjik, tümör gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir