Koşmanın Faydaları Nelerdir, Koşmak Zayıflatır mı?

Koşmak tarihten günümüze kadar her insanın çeşitli sebeplerden dolayı yaptığı spor aktivitesidir. İşimize yetişirken, otobüsü kaçırmamak veya köpekten kaçarken hepimiz koşarız. Koşarken vücudumuzda çeşitli hareketlilik olduğu gibi sağlığımız için oldukça faydalı olmaktadır. Olumlu etkisi olup vücudumuzu dinç tuttuğu gibi sağlığına bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Koşmak kişilerde stresi ve üzüntüyü azaltarak mutlu olmasını sağlar.

Spor yapmak ile kişinin başarıyı yakalayabileceği öngörülerek başarıya ulaşabileceğini düşünür. Özgüvenini geliştirerek kişi hayatta hedeflerine doğru daha emin adımlarla ilerler.

Vücutta yağ yakışını hızlandırarak kilolarınızdan yavaş bir şekilde kurtulabilirsiniz. Vücuttaki yağlardan kurtulmak vücudun kendisini toparlamasını sağladığı gibi kişiye mutluluk vermektedir.

Bacakları incelterek bölgesel olarak kilolarınızdan kurtulmanız mümkündür. Bacak kaslarının çalışması gelişmesini tetiklediği gibi daha güçlü bacaklara sahip olunabilir.

Koşma esnasında vücut ısınarak terleme yoluyla toksinleri dışarı atarak kendisini temizlemektedir.

Fit bir vücuda sahip olmamızı sağlar, kondisyonumuz gelişir ve nefesimizin açılmasını sağlar.

Koşu sırasında hormonların gelişmesinde aktif rol üstlenir. Koşarak boy uzadığı gibi olumlu etkilerinden faydalanılmaktadır.

Spor yapmak faydalı olduğu gibi kişi ortalama 1 saat kadar koşması vücudunda 550 kalori yakmasını sağlamaktadır. Ciğerlerinin açılmasını sağlanarak kendisini toparlamasında oldukça etkilidir.

Çok kilolu olan insanlar için düzenli olarak yürüyüş yapılmalıdır. Bunun dışında zayıflamakla beraber kişiler koşuya başlayabilir. Belli bir tempoya alışılması durumunda kendisini geliştirmektedir. Yapılacak koşular sayesinde vücuttaki kiloları vererek zayıflamasında yardımcı olur. Kalbimizi ve dolaşım sistemini çalıştırarak hızlandırmış olacaktır. Damar sağlığımızın korunması için mutlaka koşu yapılmalıdır. Vücudumuzun yüzde 65 kapasite ile yağların yakılmasını sağladığı gibi yüzde 85 oranında çalıştırılması ile karbonhidrat yakımı sağlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here