Kulak Tıkanması Nedir? Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığı rahatsız edici ve duymayı önleyici sağlık sorunlarındandır. Östaki borusu adı verilen kısımdan dolayı daha çok görülür. Östaki tüpü orta kulağı boğaz arasındaki bağ olduğundan çeşitli sebeplerden dolayı tıkanıklığı görülebilir. Kulakta dolgunluk hissi ile kendisini belli eder. Ağrıya neden olmadığı gibi kişi hışırtılı sesler duymaya başlar, sesler daha boğuk ve anlaşılmaz halde olmaktadır.

Östaki borusunun tıkanması kulak tıkanıklığına neden olur. Soğuk algınlığı, grip gibi çeşitli rahatsızlıklardan üst solunum yolu zarar görür. Enfeksiyonlar artarak kulak kısmına zarar verebilecek noktaya gelebilir. Çocuklarda kulak tıkanıklığı daha yaygın olarak görülür, daha dar ve ufak östaki tüplerine sahip olması tıkanıklığı beraberinde getirir.

Kulak tıkanıklığının tedavisi
Tedavi uygulaması kulak tıkanıklığına neden olan etkenlere bağlı olarak daha çok gerçekleşebilir. Bunlar evde uygulayacağınız yöntemler sayesinde açılmalar ve düzelmeler gözlemlenmiştir. Altında yatan önemli hastalık olması durumunda doktor tavsiyesi üzerinde hareket edilmelidir.

Su tüketimini arttırın
Günlük olarak su tüketimi miktarı arttırılması gerekmektedir. Bol miktarda tüketilecek su, sebze suyu, tavuk çorbası gibi sıvı maddeler yardımcınız olacaktır. Östaki borusunda mukus birikmesi tıkanıklığa neden olabileceğinden, su tüketimi arttırılmalıdır.

Buhar soluma yöntemi
Buhar hafiften sıcak ve nemli olasından mukusu inceleterek östaki borusunun açılmasını sağlar. Tıkanıklığı rahatlattığı gibi kulaklarınız daha net duymaya başlar. Duş aldığınızda dahi buharın etkisinden daha net duyarsınız.

Yerçekiminden faydalanın
Yerçekiminin etkisi doğrultusunda östaki borusunda sıkışan sıvının çıkartılmasına yardımcı olur. Tıkanık olan kulağınızın üzerine yatmanız, kulak içindeki sıvının akması sağlanarak östaki borusunun boşalmasını sağlar.

Doktor yöntemi
Kulak, burun tıkanıklarında doktorlar tarafından damlatmalı ilaçlar öneriliyor. Östaki borusunda biriken sıvının akması ve kulağın tekrardan açılması için doktora başvurabilirsiniz. Doktor gözetiminde tedavi görmeniz ağrıların hafifleyerek ortadan kalkmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here